Jak prodat byt v Praze

Jak prodat byt v Praze

Prodáváte byt v Praze a přemýšlíte, co všechno je třeba udělat, abyste za svou nemovitost získali maximum peněz či aby celá transakce proběhla bez potíží, a hlavně co nejrychleji? Máme pro vás tipy, jak postupovat při prodeji bytu.

Říkáte si, že prodej bytu v Praze se přece nemůže lišit od prodeje bytu v jiných regionech? Jistě, pravidla platí v Uherském Hradišti úplně stejně jako v hlavním městě, nicméně pražský realitní trh má svá specifika, která je třeba mít na paměti. Počínaje počtem nabízených bytů a konče jejich cenou. Jak na prodej bytu v Praze?

V Praze je draze?

O realitním trhu v Praze nejčastěji slýcháme především v souvislosti s vysokými cenami, za které jsou byty v metropoli nabízeny. To pro vás jako pro prodejce může představovat určitou výhodu, protože za svou nemovitost dostanete částku, které ve většině regionů nedosáhnete. Nicméně to může u některých prodávajících vyvolat představu, že si za byt mohou říct prakticky jakoukoli částku. Což ovšem může být chyba, a to ze dvou důvodů.

Tím prvním je „přestřelení“ ceny. Pod vlivem dojmu, že v Praze se prodá všechno a za jakoukoli částku, můžete cenu bytu neúměrně navýšit. Pak ovšem nelze počítat s tím, že by se zájemci hrnuli. A co je horší, nevyužijete moment zajímavé novinky na trhu, kdy je největší pravděpodobnost prodeje za vysokou cenu. Čím déle budete nabízet, tím více bude vaše nemovitost ztrácet a často nepomohou ani slevy, protože zájemci již budou byt z inzerce znát a budou si říkat, že je zde něco špatně, když se tak zlevňuje. Druhou situací je naopak podhodnocení částky, kterou za byt požadujete. Pak za svou nemovitost nezískáte adekvátní obnos, což je samozřejmě škoda.

Řešením je nechat si byt, respektive jeho cenu, odborně odhadnout. To zvládne každý zkušený realitní makléř dobře obeznámený s pražským realitním trhem. Pokud navíc při prodeji bytu využijete jeho služby, budete mít u většiny realitních kanceláří odhad zdarma. Jinak si připravte částku v řádu několika tisícikorun. Více si můžete přečíst v našem článku Odhad ceny nemovitostí Praha.

Mimochodem, položili jste si někdy otázku, v jakých případech se vyplatí prodat nemovitost? To se dočtete v našem článku Kdy má smysl prodat nemovitost. Ostatně zajímavá může být i nformace, že byty se prodávají lépe v některých ročních obdobích či měsících – více v článku Kdy je nejlepší doba na prodej nemovitosti.

Rychle pryč

Dalším aspektem, který prodej bytu v Praze odlišuje od prodejů v ostatních regionech, je rychlost, s jakou nemovitosti z trhu mizí. Zkrátka a dobře, o byty v metropoli je enormní zájem. Důvodem je nejen fakt, že se do Prahy stěhuje stále více lidí, ale i skutečnost, že dostupných bytů není v hlavním městě tolik.

Nejrychleji se prodávají malé byty, tedy garsonky a 2+kk (přibližně do dvou měsíců). Důvod je jednoduchý – jednak jsou ideální jako startovní bydlení pro mladé a bezdětné lidi či páry, jednak o ně mají zájem i senioři a dvojice, kterým děti již „vylétly z hnízda“ a které už nechtějí obývat rozlehlý byt. A nakonec jsou to investoři, kteří do malých bytů ukládají své peníze a pak je pronajímají. U větších bytů musejí většinou prodejci čekat o pár týdnů déle. V průměru se pražské byty prodávají přibližně do 3 měsíců od uveřejnění inzerátů.

O rychlosti, s jakou se byt prodá, rozhoduje kromě jeho rozlohy i řada dalších faktorů. Lépe se prodávají byty v lukrativních lokalitách centra a širšího centra Prahy, rychlosti prodeje pomáhá i blízkost stanice metra. Co se týče bytu samotného, ideální je, pokud je ve vyšším podlaží s výtahem, v udržovaném bytovém domě a v klidné ulici.

Hlavně atraktivně

Usnadnit prodej bytu ovšem může i dobrá prezentace nemovitosti. I když řada prodávajících psaní inzerátů podceňuje, je třeba si uvědomit, že pro případného zájemce je inzerát vůbec prvním setkáním s bytem. A proto se vyplatí udělat jej co nejatraktivnější.

O tom, jak byt pro zájemce vyšperkovat, se dočtete v článku Připrava nemovitosti na prodej.

Pokud prodáváte byt „svépomocí“, tedy bez realitní kanceláře, projděte si co nejvíce profesionálních inzerátů, abyste měli představu o jejich podobě. V případě, že využíváte služeb kvalitní realitní kanceláře, se o propagaci bytu nemusíte v podstatě starat, ostatně jako o řadu dalších aspektů, jež se prodejem bytu souvisejí (vyhledávání a prověřování zájemců, příprava bytu na prohlídky, profesionální nafocení, příprava smluv apod.).

Další užitečné tipy najdete v článku Jak udělat prohlídku nemovitosti a vést komunikaci se zájemci.

Ostatně návod, co všechno je při prodeji bytu třeba zařídit, najdete v našem článku Jak prodat nemovitost. Zvláštními případy jsou pak prodej bytu s hypotékou nebo prodej družstevního bytu.

Dobrou pomůckou, která vám pomůže nic neopomeout, je podívat se na prodej z pohledu kupujícícho. Více se dozvíte v našem článku Co je dobré prověřit před koupí bytu.

Přemýšlíte, jak je to s placením daně z příjmu při prodeji nemovitosti? Pak si nenechte ujít článek Daň z prodeje nemovitosti nebo Jak je to s osvobozením od daně z příjmu při využití peněz z prodeje nemovitosti na nákup jiné nemovitosti.

Potřebujete poradit, jak postupovat při prodeji bytu? Chystáte se na prodej, ale nechcete vše zařizovat sami? V Realitní kanceláři Kotula vás provedeme prodejem bytu od odhadu ceny až po finální podpis smlouvy. Postaráme se, abyste za svůj byt dostali maximální částku. Kontaktujte nás!

Foto: ©rainhard2, pixabay via Canva.com