Jaká je nejlepší doba na prodej nemovitosti?

Prodej nemovitosti

Příroda má svá roční období a reality jsou na tom podobně. Jsou měsíce, kdy se dobře prodáváměsíce, kdy je poptávka malinká. Vyplatí se plánovat, kdy s nabídkou jít na trh. Špatně zvolené období znamená pomalý prodej za nižší cenu a dobře zvolené období přináší rychlý prodej za vyšší cenu. Pokud chcete prodat nemovitost, na základě tohoto článku můžete prodej časově naplánovat.

Jaký je nejlepší měsíc na začátek prodeje?

Nejlépe se prodávají nemovitosti na jaře. Druhou šancí je konec léta. Neberte to však jako zákon, existuje ještě několik dalších věcí, které hrajou svoji roli, jako např. typ nemovitosti. 

S nabídkou je ideální jít ven v březnu, kdy zájemci o koupi začínají být nejvíce aktivní. Je zpravidla více zájemců o koupi než nemovitostí na prodej, vzniká konkurenční prostředí a prodej se tedy uskuteční rychleji, a možná i za vyšší cenu. Naopak nejhorší na prodej jsou prázdniny a zima. Jednotlivá vhodnost měsíců na prodej vypadá následovně:

Jak se prodávají jednotlivé nemovitosti?

Byty 1+kk, 1+1, 2+kk a 2+1

Období zájmu je zde nejdelší a nejvíce odpovídá tabulce výše. Kupující jsou zpravidla mladí lidé, kteří mají dostatek času a nejsou omezení dalšími závazky, které by jim komplikovaly v některých obdobích hledání nemovitosti.

Rodinné byty, domy a pozemky pro stavbu rodinného domu

Je třeba pečlivě hlídat období, kdy se zájemci (jedná se zejména o rodiny) musí věnovat dětem nebo jsou na dovolených, a tedy nemají kapacitu na hledání nemovitosti. Jedná se hlavně o jarní prázdniny, které jsou v různých lokalitách v jiný týden a vyplatí se zjistit, v jakém týdnu v daném místě jarní prázdniny probíhají. Další prázdniny – letní a zimní – kopírují obecně nízký zájem uvedený v tabulce.

Rekreační nemovitosti

Zájem o rekreaci je zejména v době, kdy je možná. V zájemcích se probouzí chuť vyrazit do přírody a klidného prostředí, kutit nebo pěstovat. Pro chaty a chalupy sezóna startuje jarem a končí na podzim. Pro horské apartmány nebo chalupy je top sezóna léto a zima.

Kdy je nejlepší den v týdnu na začátek inzerce?

Jsou to dny, kdy je největší návštěvnost inzertních portálů. Zájem je největší v pondělí, úterý a středu, pak už každým dnem klesá a nejméně zájemci hledají v neděli. Tedy ideální je začít inzerci v pondělí ráno, pak získáte nejvíce zájemců od prvního dne.

Kromě měsíce a dne nabízení, svou roli hraje i v jakém roce se nemovitost rozhodneme prodat. Na toto téma se zaměřuji v článcích Správné načasování koupě a prodeje, Aktuální situace na realitní trhuJaké jsou realitní trendy v Praze. Nezapomeňte si ujasnit, zda vůbec má smysl nemovitost prodat

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Foto: ©Miguel Á. Padriñán, Pexels via Canva.com