Jaké jsou aktuální realitní trendy v Praze?

Aktuální realitní trendy v Praze

Rok 2020 je mimořádný. Co jsme považovali za jisté v lednu je dnes úplně jinak. Je to tak rychlé, že si část změn nejsme ještě schopni naplno uvědomit. Nemovitostem se změny také nevyhnuly. A právě o tom budu psát v dnešním článku.

Centrum města hledá svoji novou tvář

Praha 1 byla turistický skanzen s pár vytrvalými usedlíky. Dnes bez turistů už zbylo jen těch pár usedlíků. Nebylo by složité, aby se rychle změnil ráz Prahy 1 v plně zabydlenou lokalitu tak jak je to v jiných částech města. Je zde však vysoký stupeň nedůvěry, jak jednička bude vypadat po skončení omezení a tedy nikdo se do centra Prahy nechce stěhovat, ať už do nájmu nebo si koupit byt pro trvalé bydlení. Většina očekává, že se zase dostane vše do svých původních kolejí a tedy, že dlouhodobý nájemce dostane výpověď z nájmu, protože bude platit méně než turista a nebo že z klidného činžovního domu, kde jsem si koupil svůj byteček, se stane hotel a po pár konfliktech se také nakonec budu muset odstěhovat. Zájemci o koupi za účelem krátkodobého pronájmu se také logicky vypařili. Poptávka je koupi i nájmu slabá. Pravděpodobně nastává situace, kdy bude možné v centru kupovat za výhodnější ceny a bude to trvat do doby obnovení turismu nebo do doby znemožnění krátkodobého pronajímání v bytových domech. V nájmu můžete bydlet v centru levně už nyní.

V širším centru boduje jen kvalita

Rodinný byt ve 4. patře činžovního domu po kompletní rekonstrukci s výtahem a s výhledem do parku má vysokou hodnotu a  poptávka po takovém bytě bude také vysoká. Lidé s vysokými příjmy chtějí koupit prvotřídní nemovitost a jsou ochotní za ní zaplatit, ať je situace na trhu jakákoliv. Podobných nemovitostí se případná krize nebude týkat.

Rodinný byt v 1. patře činžovního domu orientovaný do frekventované silnice klidně ve stejné čtvrti jako první případ bude naopak v dnešní době složitě prodáván. Pravděpodobně to bude trvat dlouho a pravděpodobně to bude za nižší cenu než by prodávající očekával. Poptávka je dnes hlavně po prvotřídní kvalitě, pokudnemovitost jakoukoliv chybku, nejčastěji je to ruch, nízké patro nebo dům ve špatném stavu, pak je poptávka slabázájemci tlačí na cenu. To platilo také v minulosti, ale v mnohem menší síle, poptávka po nemovitostech byla silná a tedy se prodávali dobře i byty s chybkou.

Vždyť můžeme bydlet na venkově 

Kombinace hojného využívání homeofficu, omezení volnočasových aktivit a vysokých cen nemovitostí  v Praze – to je mix důvodů, který vede zejména rodiny k přestěhování se mimo město. Pozemky a rodinné domy kolem Prahy se během půl roku stali velmi lukrativní a jejich ceny vystřelily. Pro Pražany bylo a ještě nějakou dobu bude bydlení mimo Prahu relativně levné, jsou totiž zvyklí na vyšší cenovou úroveň. Je dost pravděpodobné, že tento trend stěhování se mimo město bude nějakou dobu ještě trvat, protože využívání homeofficu bude mít trvalejší charakter.

Foto: ©JÉSHOOTS, Pexels via Canva.com