Odhad ceny nemovitostí Praha

Odhad ceny nemovitostí v Praze

Odhad ceny nemovitosti využijete při řadě situací – od prodeje bytu či domu přes žádost o hypotéku až po dědické řízení. Na koho se obrátit při které příležitosti a jak se to s odhadem nemovitostí v Praze?

Realitní trh v Praze je poměrně specifický. Jednak tu roste jeden byt za druhým a stěhuje se sem stále více lidí, jednak se ceny za domy, byty i pozemky pohybují ve výšinách, které nechávají zbytek republiky daleko za sebou. Jak se tato situace odráží na odhadech nemovitostí v Praze?

Soud, banka, makléř

Kdo vlastně může odhad nemovitosti provést? Záleží samozřejmě na příležitosti, při které jej potřebujete. Pokud žádáte o hypoteční úvěr, potřebuje odhad ceny nemovitosti pro své účely banka. V takovém případě odhad provede bankovní odhadce. Jestliže potřebujete takzvaný znalecký posudek (např. když se rozvádíte a majetkové vyrovnání řeší soud nebo v souvislosti s exekucemi apod.), pak je nutné obrátit se na soudního znalce.

Nejčastěji ale lidé využívají služeb realitního makléře či realitní kanceláře. To když potřebují zjistit tržní cenu svého domu či bytu, který chtějí prodat, nebo pokud si chtějí ověřit, že cena, za niž nemovitost chtějí koupit, odpovídá realitě. Služeb makléře můžete využít také pro odhad nemovitosti v souvislosti s dědickým řízením.

Jak je to s byty v Praze

Z čeho se vlastně odvíjí cena nemovitosti v Praze? Kromě samotného faktu, že byt či dům stojí v hlavním městě, o ceně, a tedy i výši odhadu, rozhodují také zdánlivé maličkosti. Tak například lokalita – je nemovitost v centru? Jak blízko je na metro či jiný prostředek MHD? Jak je to s občanskou vybaveností, školami nebo restauracemi?

Kromě toho se do ceny promítne i velikost nemovitosti, její orientace (okna na sever jsou přece jen o něco smutnější než na jih), zda je v osobním vlastnictvím či součástí družstva, zda se byt nachází v přízemí či posledním patře domu, v paneláku nebo činžovním domě, v novostavbě či historické budově… Zkrátka a dobře, veličin, se kterými musí odhadce nemovitostí v Praze počítat, je opravdu spousta.

Kam se obrátit

Pokud nepotřebujete soudního znalce nebo bankovního odhadce, pak je nejjednodušší obrátit se na realitní kancelář či realitního makléře, kteří se na odhady specializují.

Pracovníci Realitní kanceláře Kotula patří ke zkušeným odhadcům nemovitostí v Praze, kteří mají řadu zkušeností a znají všechna specifika realitního trhu v hlavním městě. Pokud se rozhodnete využít jejich služeb například při prodeji nemovitosti, získáte její odhad zcela zdarma.

V naší realitní kanceláři jsme vám připraveni kdykoli poradit a pomoci vám se vším, co budete potřebovat k úspěšnému prodej či nákupu nemovitosti v Praze. Kontaktujte nás!

Foto: ©Getty Images via Canva.com