Žižkov je pražský unikát: Pavlače, bunkr a hospoda každých 50 kroků

Daniel Kotula Žít Prahu Žižkov

Jedinečná čtvrť se svéráznými obyvateli, kteří jsou na místo svého bydliště pořádně hrdí – to je Žižkov. Pojmenovaný po husitském vojevůdci, který na „svou“ čtvrť shlíží z vrchu Vítkov. Co všechno na Žižkově stojí za vidění a čím je vlastně tak unikátní?

Mimochodem, i když je většina Pražanů přesvědčená, že socha Jana Žižky na Vítkově je největší jezdeckou sochou světa, ve skutečnosti tomu tak není. Tento primát drží socha Juana de Salazara Oñateho, španělského důstojníka a prvního guvernéra provincie Nové Španělsko a Nové Mexiko, která stojí před letištěm v texaském El Pasu. Nicméně v rámci České republiky nemá Jak Žižka, respektive jeho socha, žádnou konkurenci.

Žižkov Vítkov

Možná není jezdecká socha Jana Žižky tou největší na světě, ale o její majestátnosti nemůže být pochyb. | Foto: RK Kotula

Neopakovatelná atmosféra

Pokud byste se zeptali místních, čím je Žižkov tak výjimečný, určitě by většina z nich zmínila atmosféru pavlačových domů. I když doby, kdy byly prakticky centrem veškerého společenského dění v domě, už jsou nějaké to desetiletí pryč, stále v sobě mají neopakovatelné kouzlo.

Žižkov pavlače

Pavlače si kdysi co do rychlosti šíření informací v ničem nezadaly s dnešními sociálními sítěmi. | Foto: RK Kotula

Zajímavý je Žižkov také díky kopcovitému terénusvérázným ulicím a uličkám. Takže při procházce se možná trochu zapotíte, ale vždycky objevíte nějaké zajímavé místo, jako jsou například schody mezi Chelčického a Táboritskou ulicí. A nemusíte se bát, že byste se ztratili – tahle čtvrť je plná překvapivých zkratek, které vás vždycky dovedou, kam potřebujete.

Zajímavé prvenství

Kromě prvenství v podobě největší jezdecké sochy v Česku drží Žižkov ještě jeden primát. Je tu totiž nejvíce hospod na obyvatele v celé ČR. Od jednoho podniku k druhému to máte maximálně 50 kroků.

Žižkov hospoda

Hospoda každých cca 50 kroků? I v tom si Žižkov drží významné prvenství. | Foto: RK Kotula

Ovšem myslet si, že je Žižkov jen čtvrtí zašlých putyk, by byla chyba. V posledních letech zde přibývá i vyhlášených kaváren a dalších podniků, za kterými se sjíždějí obyvatelé celé Prahy. Není divu, že je Žižkov tolik oblíbený u mladých lidí a stěhuje se sem stále víc rodin s dětmi.

Parky s překvapením

Důvodem, proč je tato městská část tak populární u mladých rodin, ale samozřejmě nejsou jen podniky, kde se dá dobře najíst a napít. Za svou popularitu vděčí Žižkov také množství zeleně, respektive parkům.

Za návštěvu kromě již zmíněného vrchu Vítkov rozhodně stojí Rajská zahrada vedle Riegrových sadů, kde najdete spoustu vodních prvků (třeba jezírko s rybkami a želvičkami, které jistě zaujme nejen děti) a příležitost zahrát si s přáteli třeba ping-pong, fotbal nebo basketbal.

Žižkov parky

Žižkov dávno není šedá čtvrť – zdejší parky patří k nejrozlehlejším a nejkrásnějším v Praze. | Foto: RK Kotula

Rovněž park Parukářka nabízí spoustu příležitostí k vyžití s rodinou či kamarády. Kromě úžasného výhledu na Prahu nabízí každoročně spoustu slavností, festivalů, ale třeba i letní kino. A vůbec největší raritou Parukářky je obří protiatomový bunkr pro 5 tisíc lidí, který skrývá zdejší podzemí. Mimochodem, nahlédnout do něj můžete i vy, v rámci pravidelných prohlídek.

Do kina i za Cimrmanem

Také milovníci kultury si na Žižkově přijdou na své. Snad každý v Praze zná unikátní kino Aero s nezaměnitelnou atmosférou, kde si film můžete vychutnat třeba se sklenkou vína nebo pivem v ruce (ostatně Aero patřilo mezi vůbec první pražská kina, kde jste si mohli dát něco k pití). Nejen pohostinností ale Aero s přehledem konkuruje obřím multikinům – jedinečný je i výběr filmů, které tu můžete zhlédnout.

Žižkov Aero

Sice má jenom jeden sál, ale promítá se tu už od roku 1933. Kino Aero patří k nejvyhlášenějším kinům nejen v Praze. | Foto: RK Kotula

Ačkoli je na Žižkově několik divadel, to nejznámější je Žižkovské Divadlo Járy Cimrmana, kam se sjíždějí fanoušci tohoto českého génia z celé republiky. Ostatně dlouhatánské fronty, které se tu vždy stály na lístky, kvůli nimž tu lidé prakticky stanovali či vstávali nad ránem, jsou legendární.

Zapomenout nesmíme ani na Palác Akropolis, proslulý především koncerty. Jeho interiéry jsou postavené ve stylu art deco a upravené podle návrhů Františka Skály. Díky skvělé atmosféře i výběru účinkujících se stal Akropolis centrem nezávislé kultury v Praze.

Ostatně podívejte se na naše video, proč stojí za to Žižkov navštívit a prozkoumat. Věřte, že jedna procházka vám stačit rozhodně nebude!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video