Realitní trh je nyní šílený. A to nejen v České republice

Realitní trh

Často nyní od kupujících slýchávám, jak je to nyní na realitním trhu špatné. Že je malá nabídka a když se něco objeví, je to buďto hned pryč nebo se nemovitost dostane do aukce nebo je nabídka za příliš vysokou cenu. Ano, situace není na trhu z pohledu kupujícího dobrá. Abych českým kupujícím ulevil, napíši nyní, jak vypadá situace pro kupující v USA, možná to u nás není až tak špatné nebo přinejhorším na tom budeme stejně jako ostatní a to není také k zahození ?. Vybral jsem pár aktuálních informací amerických médií, pojďme na to.

Cenový nárůst v USA

Ceny domů v americkém městě Austin v letošním květnu vzrostly o 42% ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Tento nárůst cen domů byl způsoben zejména nabídkovými válkami jednotlivých zájemců o domy. Společnost Redfin zjistila, že téměř tři ze čtyř prodaných domů se zde prodaly za vyšší než nabídkovou cenu, přičemž průměrný dům se v květnu letošního roku prodal o 9% dráž, než byla nabídková cena. Jedna z příčin tak velkého nárůstu cen v oblasti Austinu je spojena s tím, že společnosti jako Tesla, Facebook, Apple, Google a Oracle do této oblasti stěhují své kanceláře. Podobný scénář, i když ne tak ve velkém měřítku, se však odehrává i ve většině dalších amerických měst.

Hotovost stále králem?

V Americe už hotovost není králem.  Někdo, kdo dříve nabízel za hotové, mohl obvykle nabídnout nižší cenu, protože obchod byl jednodušší a rychlejší. „Ale teď existují další kupci s hotovostí, už nejste vůdcem smečky,“ říká Tomer Fridman, realitní makléř společnosti Compass v Beverly Hills v Kalifornii. Teď je potřeba přijít s něčím navíc. Jednou z praktikovaných možností je vyplacení jiných kupujících. Domluvíte se zájemcem, který nabídl nejvíce, že mu zaplatíte odstupné např. 100.000 USD za to, že Vám koupi přenechá. Nebo můžete prodávajícímu nabídnout, že kromě nejvyšší ceny mu zaplatíte také stěhování do nového domu nebo užívání prodávaného domu na půl roku zdarma, než si najde jiné bydlení. Zkrátka, pokud dnes chcete dům, je potřeba být inovativní.

A co realitní makléři

Aktuálně je v Americe více realitních makléřů než nemovitostí na prodej. V květnu měla realitní komora registrováno celkem 1,5 milionu realitních makléřů. Ve stejném měsíci je však na prodej jen 1,3 milionu domů, což je pokles o 27% ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. V některých oblastech dosahuje poměr realitních makléřů na počet nabídek 8:1. A situace se pro makléře v nejbližší době nezlepší, protože vlastníci domů nejsou ochotni prodávat, protože nemají co jiného koupit, a to i přestože mohou získat za svůj dům historicky nejvyšší cenu.

Jak se cítíte, už je Vám lépe?

Foto: ©Andy Dean Photography via Canva.com