Končí ráj levných nájmů v Praze?

Praha

Nájemní trh v Praze zažil v roce 2020 volný pád. O cenách nájmů a důvodech jeho poklesu jsme psali v tomto článku. Jaká je situace teď se dozvíte níže.

Situace se zlepšuje. Volných nájmů v nabídce zásadním způsobem ubylo. Zatímco v roce 2020 bylo na portálu Sreality.cz v některých měsících až 10.000 volných bytů, dnes je to jen 6.000 bytů a to už je poměrně blízká hodnota předcovidové době.

V naší realitní kanceláři to cítíme i v zájmu o byty. Zájemců o pronájem chodí více a byty se obsazují rychleji. Zatím však není cítit, že by mělo dojít ke zvyšování nájmu. To může být však jen otázka času, kdy dojde ještě k dalšímu úbytku nájmů z nabídky. Pro budoucí vývoj bude určující, zda se bude vše dostávat do původních kolejí. Což jinými slovy znamená:

  • Zda se obnoví turismus v původních měřítcích a tím se část bytů pronajímaných nyní dlouhodobě přelije zpět do krátkodobého pronájmu a tak budou zase chybět pro dlouhodobé bydlení. Zatím to vypadá na velmi pomalý rozjezd turismu.
  • Zda zůstane v podstatnějším měřítku distanční výuka na vysokých školách, nebo se vrátí zpět do plně prezenční formy. Distanční výuka je praktická pro žáky i učitele a je možné, že z části zůstane natrvalo.  Pokud nebude potřeba, aby student byl většinu týdne v Praze, je dost možné, že bude spíše do Prahy dojíždět namísto placení drahého bydlení v Praze. Ne určitě všichni studenti, ale část se tak může rozhodnout. S vysokými školami také souvisí zájem o studium v Praze mezi zahraničními studenty, nyní jich je v Praze minimum.
  • Zda budou procházet těžkými časy obory jako restaurace a hotelnictví, kde podstatná část pracovníků jsou typičtí nájemci pražských bytů.

Všechny tři body výše jsou závislé na budoucím vývoji pandemie. Pokud nás bude čekat další „vlna“ a s tím spojená opatření, můžeme očekávat velmi pomalý vzestup nájemního trhu, pokud je to již za námi, nájmy mohou začít růst již velmi brzy.

Foto: ©MurderousPass, pixabay via Canva.com