Tančící dům. Jen málokterá budova v Praze vzbudila při své stavbě tolik emocí. Dnes tento architektonický unikát patří k nejkrásnějším na světě. A my jsme pro vás v dalším díle Žít Prahu připravili exkluzivní záběry interiéru Tančícího domu.
Myšlenka na Tančící dům se zrodila již v roce 1986. Tehdy do bytu budoucího prezidenta Václava Havla na Rašínově nábřeží zavítal architekt chorvatského původu Vlado Milunić. Společně chtěli vyřešit rozdělení Havlova bytu, který nechal postavit jeho otec a který se nacházel v činžovním domě vedle prázdného místa, jež zůstalo po bombardování Prahy v únoru 1945. Havel s Milunićem přemýšleli, co by se dalo na tomto smutném místě postavit – a to byl moment, kdy začaly plány na Tančící dům.
Tři roky po onom setkání v bytě Václava Havla se poměry v zemi radikálně proměnily. Komunistický režim padl a Václav Havel se stal prezidentem. Konečně nastala doba, kdy mohly být teoretické plány Tančícího domu převedeny ve skutečnost.
Vlado Milunić k projektu přizval další eso v oboru – kanadsko-amerického architekta Franka Gehryho, který prý neváhal a prohlásil, že pro zemi, jež dala světu Jaromíra Jágra, udělá cokoli. Věrni tomuto přesvědčení navrhli oba architekti netradiční dílo zobrazující tančící dvojici inspirovanou legendárním Fredem Asterem a jeho partnerkou Ginger Rogersovou. A tak na Rašínově nábřeží od roku 1996 stojí tančící věž Fred a do něj zavěšená skleněná Ginger.
Ne všichni Pražané byli zpočátku nevšední budovou nadšení, nicméně dnes už si bez ní dokáže nábřeží představit jen málokdo. A že se jedná o skutečný unikát, dokazuje i to, že byla budova prohlášena za devátou nejkrásnější stavbu světa.
Pokud chcete odhalit krásy Tančícího domu i zevnitř, doporučujeme začít střešní terasou, ze které je neopakovatelný výhled na Pražský hrad, Malou stranu, Národní divadlo a další krásy Prahy. Dostanete se sem každý den mezi 10. a 22. hodinou, takže si můžete vychutnat i pohled na večerní město. Ostatně si jej můžete užít i se sklenkou něčeho dobrého – hned vedle je totiž bar (mimochodem, pokud si v něm dáte drink, neplatíte na terasu vstupenku).
O pár pater níž se v Tančícím domě skrývá hotel. I z jeho oken si hosté mohou vychutnat romantické výhledy. I když většina Pražanů se v něm asi neubytuje, pokud toužíte po noci v hotelu uvnitř deváté nejkrásnější stavby světa s vyhlídkou na bezkonkurenčně nejkrásnější světovou metropoli, rozhodně to stojí za vyzkoušení. A ceny za noc také nejsou nijak přehnané!
V sedmém patře Tančícího domu pak najdete restauraci Ginger a Fred. Ta patří slavnému šéfkuchaři Ondřeji Slaninovi, kterého můžete znát třeba z pořadu Kluci v akci. A tak je jasné, že pokud si chcete opravdu pochutnat, je tahle restaurace ideální. Mimochodem, nabízejí tu i polední menu za rozumnou cenu, a tak je Tančící dům ideální nejen na romantickou schůzku, ale třeba i na obchodní setkání.
A po dobrém obědě můžete zajít za kulturou. V přízemí Tančícího domu je galerie věnovaná předním českým umělcům. V době našeho natáčení tu probíhala i výstava Praha dekadentní věnovaná poměrně kontroverznímu tématu – veřejným domům a jejich historii za První republiky. Také tu najdete první erotické pomůcky a také ukázky dámského spodního prádla z průběhu celého 20. století. A spoustu dalších „hanbatých“ předmětů, které rozhodně stojí za vidění.
Ať už máte na Tančící dům názor jakýkoli, jedno mu rozhodně upřít nelze. Jedná se o skutečný unikát, který stojí za návštěvu. Přesvědčte se o tom na našem videu!