Bude z pražských Vysočan nový Karlín?

Daniel Kotula O2 Aréna

Vysočany. Tuhle pražskou čtvrť si většina lidí spojuje s O2 Arénou a bývalými závody ČKD. A právě s areálem starých továrních hal má tamní radnice velké plány. Ráda by je proměnila na nový Karlín či Holešovice. Na co se mohou nejen Vysočanští těšit?

Rozsáhlé pozemky, na kterých stojí často polorozpadlé budovy bývalé ČKD, patří soukromým subjektům, jež jsou rozhodnuté areál prodat. A právě tady chce vstoupit do hry radnice Prahy 9. Pozemky totiž nechce jen tak přenechat developerům, kteří by rozhodovali o jejich budoucí podobě, ale ráda by je koupila sama, aby měla rozhodovací slovo o nové čtvrti.

Odvážný plán

Pokud uspěje, chce radnice změnit územní plán, zařídit všechna potřebná povolení a pozemky následně rozparcelovat a prodat soukromým developerům. Díky tomu hodnota areálu významně vzroste, díky čemuž vedení čtvrti vydělá, a navíc bude mít jako přímý vlastník hlavní slovo v tom, jak bude nová zástavba vypadat.

Vysočany

Radnice Prahy 9 má s bývalou průmyslovou čtvrtí ambiciózní plány. | Foto: RK Kotula

Inspirací byl pro tento odvážný plán německý Hamburk – tam postupovala radnice stejně, díky čemuž na místě starého, nikterak vábného bývalého přístavu vznikla moderní čtvrť HafenCity.

Čtvrť krátkých vzdáleností

Radnice Prahy 9 už představila územní studii, která odhaluje, jak by měla nová výstavba vypadat. Centrem plánované čtvrti se stane náměstí Emila Kolbena. Kolem něho pak budou rozmístěné bytové domy, ale také kancelářské budovy nebo obchody a další služby. Počítá se i s vybudováním nové školy. Celkem by se do nových bytů mělo nastěhovat víc než 7 tisíc lidí.

Vysočany ČKD

Na místě polorozpadlých továrních hal má vyrůst moderní čtvrť pro více než 7 tisíc lidí. | Foto: RK Kotula

Za projektem stojí architekt Jiří Řezák, který jej konstruoval jako „čtvrť krátkých vzdáleností“. Co to znamená? Že její budoucí obyvatelé pohodlně dojdou za 15 minut jak k lékaři, tak i do práce, školy či školky nebo třeba na nákup, případně za zábavou nebo odpočinkem.

Metro jako nové

Proměnou má projít také okolí stanice metra Českomoravská, jímž procházejí návštěvníci nedaleké O2 Arény a které v současné době už nevyhovuje nárokům moderní čtvrti. Změní se nejen stanice metra, ale i přilehlé autobusové nádraží, pro které se najde vhodnější lokalita.

Vysočany Českomoravská

Významná proměna čeká také okolí stanice metra Českomoravská. | Foto: RK Kotula

Mimochodem, že se jedná o lukrativní oblast, dokládá fakt, že zde nedávno vyrostl 4hvězdičkový Stages Hotel nebo kancelářský komplex Harfa Business Center.

Vysočany nejsou jen ČKD

Ačkoli má většina Pražanů Vysočany „zafixované“ jako bývalou průmyslovou čtvrť, bylo by chybou myslet si, že nemají svým obyvatelům či návštěvníkům co nabídnout. Tak například oblíbený park Podviní, kde najdete spoustu příležitostí k posezení, procházkám či zábavě. Jsou zde malá jezírka, altán, amfiteátr…

Vysočany park Podviní

Vysočany ale skrývají i kouzelná místa – třeba park Podviní. | Foto: RK Kotula

Kolem parku teče říčka Rokytka, kolem níž vede oblíbená cyklostezka. A když už tu budete, stavte se také na zdejším keltském hradišti s chodbami, tunelem a vyhlídkou!

Jak by měly nové Vysočany vypadat? Podívejte se na video Žít Prahu!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video