Barrandovský most: Jak se jeho oprava projeví na dopravě v Praze?

Žít Prahu Barrandovský most RK Kotula

Denně tu projede více než 140 000 aut. Jedná se o nejvytíženější dopravní komunikaci v Praze i v celém Česku. Řidiči se ale nyní budou muset obrnit trpělivostí. Barrandovský most totiž čeká kompletní rekonstrukce. Jak tato situace zkomplikuje dopravu v Praze?

První etapa

Žít Prahu Barrandovský most kolony

Na kolony jsou řidiči na Barrandovském mostě sice zvyklí, během rekonstrukce se situace nejspíš výrazně zhorší. | Foto: RK Kotula

Opravy začnou v pondělí 16. května a potrvají 3,5 měsíce. Průjezd se pro motoristy stane skutečnou výzvou a hustý provoz se pravděpodobně přelije i na jiná místa, protože se řidiči budou snažit Barrandovskému mostu vyhnout.

Omezení v provozu

Prvním omezením je úplná uzavírka nájezdu na Strakonickou, která dále pokračuje na Jižní spojku. Řidiči přijíždějící po této trase budou muset pokračovat rovně směrem do centra, podjet Barrandovský most, poté se otočit na provizorní rampě, která bude vybudována u Lihovaru, a napojit se na Jižní spojku. Vzhledem k tomu, že tímto směrem míří do Prahy denně kolem 60 tisíc řidičů, těžko si lze představit, že tato jednopruhová otočka u Lihovaru bude náporu aut stačit. Spíše je pravděpodobný dopravní kolaps.

žít Prahu Barrandovský most rekonstrukce

Barrandovský most je nejvytíženější dopravní tepnou. Jak zvládnou dopravu objízdné trasy, se teprve uvidí. | Foto: RK Kotula

Řidiči se kolapsu budou chtít vyhnout, a proto lze očekávat, že se hustý provoz rozšíří i do dalších míst. Jedním z nich je Zbraslav, kde mohou řidiči využít most Závodu Míru a přes Komořanskou ulici se dostat na Jižní spojku přes Modřany. Druhou možností je dojet až do centra a na Jižní spojku se vrátit přes Palackého nebo Jiráskův most. A do třetice mohou řidiči odbočit na Pražský okruh a pokusit se Prahu objet. Pro tento účel město po dobu opravy Barrandovského mostu otevře sjezd z Pražského okruhu na Libušskou ulici, který je jinak uzavřen. Libušská je však již nyní často ucpaná, takže řidiči budou spíše pokračovat po D1. Doprava se tak rozprostře po celé Praze.

Snížení počtu jízdních pruhů

Zrušení nájezdu však není jedinou uzavírkou, sníží se také počet jízdních pruhů na jižní polovině Barrandovského mostu ze čtyř v každém směru na pouhé tři. To bude znamenat menší průjezdnost a celkově menší prostor pro zařazení do správného jízdního pruhu.

Žít Prahu Barrandovský most doprava

Jaro a léto bude pro řidiče v Praze zatěžkávací zkouškou. | Foto: RK Kotula

Nyní má křižovatka ze směru od centra a Barrandova celkem čtyři jízdní pruhy, ale po dobu opravy to budou pouze dva pruhy. Pravděpodobným výsledkem budou časté kolony ve směru od Barrandova, centra a tunelu. O něco obtížnější to budou mít také protijedoucí vozidla. Od Modřanské k Barrandovskému mostu totiž bude pouze jeden jízdní pruh oproti současným dvěma.

Omezení ve veřejné dopravě

Oprava Barrandovského mostu však nepostihne jen řidiče automobilů. V zácpách uvíznou i cestující MHD na autobusových linkách spojujících Smíchov a Barrandov s Prahou 4. Alternativou pro cestování budou především tramvaje nebo metro.

Více se dozvíte v dalším díle Žít Prahu. A co na naplánovanou opravu říkáte vy? Dejte nám vědět v komentářích pod videem.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video