Strašnice: Dřív tu zaháněli démony, dnes tu stojí prestižní vilová čtvrť

Daniel Kotula Žít Prahu Strašnice

Když se řekne Strašnice, jejich dosud neznalý člověk si vybaví zejména stanici metra Strašnická. Je to však místo plné pokladů. Podobné je to i s jejich názvem, který může naznačovat, že tu „straší“ nebo se tu snad něco „strašného“ stalo. Ve skutečnosti dostala tato čtvrť svůj název podle jména Strašen. Lidé s tímto jménem podle pověry zaháněli všechny zlé démony.

Historie Strašnic

Stejně jako mnoho jiných současných pražských čtvrtí vznikly i Strašnice původně jako malá vesnice daleko za Prahou. Historické prameny ji poprvé zmiňují v roce 1185, kdy Strašnice patřily vyšehradské kapitule. Ta měla pod svou správou i další obce v okolí, například Vršovice, Hodkovičky nebo Michli.

Dnes jsou Strašnice jednou z nejkrásnějších a nejstarších pražských rezidenčních čtvrtí. S výstavbou zdejších unikátních vil se začalo ještě za Rakouska-Uherska, na počátku 20. století. Během několika desetiletí zde vznikla celá čtvrť s domy různých stylů, vždy podle vkusu stavebníka.

Trmalova vila

Perlou tohoto místa je vila navržená významným českým architektem Janem Kotěrou. Byl to jeho vůbec první návrh vily, který vytvořil ve svých 31 letech pro rodinu ředitele obchodní školy Františka Trmala, odtud název Trmalova vila.

Žít Prahu Strašnice

Unikátní Trmalova vila patří ke klenotům pražské architektury a dodnes láká k prohlídce řadu návštěvníků. | Foto: RK Kotula

Dnes slouží jako sídlo Kotěrova centra architektury, kde si můžete prohlédnout stálou expozici jeho díla nebo navštívit různé tematické výstavy a kulturní akce. Jedná se o jeden ze skrytých diamantů Prahy 10.

Park Gutovka

Dalším místem, které si zaslouží pozornost, je park Gutovka. Unikátní místo, které se stalo fenoménem pro sportovce. Najdete zde jednu z největších lezeckých stěn ve střední Evropě a také skatepark Gutovka, který je mezi mladými lidmi velmi oblíbený. Rozlehlý skatepark si oblíbili jak začátečníci, tak zkušení skateboardisté. Parametry skateparku umožňují pořádání streetových i poolových závodů. Probíhají zde lekce skateboardingu pro děti od 7 let.

Žít Prahu Gutovka

Park Gutovka láká malé i velké sportovce. Najdou zde hřiště pro míčové hry, skatepark, ale i lanový či vodní svět nebo jednu z největších evropských lezeckých stěn. | Foto: RK Kotula

Pokud si chcete zlepšit kondici, můžete si zahrát plážový volejbal, fotbal, navštívit lanové centrum nebo trénovat na běžecké dráze. Rodiny s dětmi milují zejména vodní svět, který je v Praze jedinečný, a ti, kteří Gutovku jednou objevili, se sem v létě sjíždějí z široka daleka.

Zastavení pro gurmány

Strašnice mají rozhodně co nabídnout také milovníkům dobrého jídla. Například Restaurace U Kašpárka je místem, které se stalo centrem společenského života v této čvrti. Určitě za to vděčí atmosféře podniku, výbornému jídlu, pivu a příjemné obsluze. Restaurace e v provozu od roku 1993 a dnes je místem, které neodmyslitelně patří k okolí.

Krematorium Strašnice

Strašnické krematorium je největším krematoriem v Evropě a zároveň nejstarším v Praze. Je důležité také zmínit, že se jedná o architektonicky významnou stavbu, a proto bylo zařazeno na seznam kulturních památek.

Žít Prahu Krematorium Strašnice

Krematorium Strašnice je unikátní stavbou, která poskytuje důstojné prostředí k poslednímu rozloučení. | Foto: RK Kotula

Samotná budova krematoria je postavena v konstruktivistickém stylu s čistými liniemi. Rozloučení s našimi blízkými zde proto probíhá ve velmi důstojném a krásném prostředí.

Sázení stromů

U příležitosti 100. výročí vzniku první republiky byla v areálu Základní školy Barikádníků vysazena alej 24 krásných lip srdčitých. Výsadba byla spojena s tradiční akcí Stromy pro narozené děti, která se v Praze 10 koná od roku 2007. Dosud bylo vysazeno 4200 stromů a každý z nich je označen cedulkou se jmény dětí narozených v této městské části. Smyslem celého projektu je především utužovat vztah mezi místní veřejností a zelení, která je neodmyslitelnou součástí městského prostředí.

Podívejte se na naše video o tom, proč stojí za to Strašnice navštívit a prozkoumat. Věřte, že si toto místo zamilujete!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video