Realitní zákon: Ochrání vás před nepoctivými makléři?

Koncem loňského roku byl schválen nový realitní zákon, který má zvýšit kvalitu služeb. Přinese změny nebo má slabiny?

Je nutné poznamenat, že práci realitního makléře dosud mohl vykonávat prakticky kdokoliv. I proto má Česká republika oficiálně nejvyšší počet makléřů na jednoho občana a z toho vychází i negativní zkušenosti a nevalná pověst některých společností. Nezapomeňme ale zmínit i to, že v zahraničí se jedná o uznávanou profesi s pozitivní konotací.  

V praxi v České republice najdeme tři skupiny realitních makléřů:

  • Obor si zvolil jako přivýdělek ke svému zaměstnání. Takovému člověku stačí udělat pár zakázek ročně, nic ho netlačí k velkému prodeji. Protože nikdy nezíská dostatečné množství praxe, nemůžou se nikdy stát váženým profesionálem – ani tuto ambici nemá a podle toho práce tak vypadá.
  • Makléř, který je v oboru na plný úvazek, ale nedaří se mu mít tolik zakázek, kolik by si přál. Na tom ve výsledku není nic špatného, s malým počtem zakázek sice nezíská brzy potřebnou praxi, pokud se však začne snažit, časem se může zapracovat a má šanci na to se stát profesionálem.
  • Makléř na plný úvazek, který umí získávat nové zakázky a dotahuje je do konce. Má přesah do nemovitostního práva, daní a dalších souvisejících oblastí, případně spolupracuje s odborníky na dané téma. 

Nový zákon má ztížit, případně znemožnit fungování první kategorii makléřů. Nově se bude makléřská praxe považovat za vázanou živnost, která vyžaduje kvalifikaci, půjde o úroveň vzdělání, délku praxe nebo bude nutné složit zkoušky. Myšlenka je to určitě správná, problémem je její exekutiva. Osobně zde vidím hned dvě slabiny.

Dva roky praxe

Odbornou způsobilost dle zákona splní každý, kdo má nyní alespoň dvouletou praxi. Čili stávající makléři se nemají čeho obávat. Stačí, když byli alespoň dva roky zaregistrovaní v nějaké realitní síti. K očekávanému pročištění dosavadního stavu tedy dojde minimálně a makléři na přivýdělek mohou pokračovat vesele dále.

Přezkoušení nováčků

Druhá slabina se nachází v samotné úpravě zkoušky odborné způsobilosti pro nově začínající makléře. Předkladatelé zákona se rozhodli, že vzdělávání a zkoušky bude moct vykonávat více akreditovaných subjektů. K dnešnímu dni jich je 26. Očekávám, že v brzké době budou pouze přibývat. Jsou mezi nimi větší realitní kanceláře, vzdělávací agentury a řada fyzických osob. Je nemožné, aby ministerstvo pro místní rozvoj uhlídalo vysokou kvalitu vzdělávání a průběh zkoušek u všech subjektů, obzvláště v oboru jakým reality jsou, kde meze improvizace jsou velmi široké. Nezapomínejme na to, že je v zájmu některých realitních sítí, aby jejich začínající makléři získali zkoušku co nejdříve a pokud možno všichni, jejich byznys je totiž postaven na co možná nejvyšším množství makléřů. Logické by bylo, aby zkoušky způsobilosti prováděla profesní organizace, podobně jako advokátní zkoušky provádí Advokátní komora. Účinnost realitního zákona bude rozhodnutím o odlišném konceptu zkoušek fatálně oslabena. 

Reference napoví

Co to znamená pro prodávajícího nebo pronajímatele? Se změnou realitního zákona moc ve skokové zlepšení realitního trhu nedoufejte. Než si vyberete komu svěříte nemovitost, dobře se rozmyslete koho zvolíte. Nepodceňujte rešerši, vyhledejte si reference a ptejte se, kolik nemovitostí váš vybraný makléř již prodal nebo pronajal. Nebojte se zkontaktovat i jeho bývalé zákazníky a zeptat se na jejich zkušenost. Případně se můžete obrátit na mě. Rád se s vámi osobně potkám a zodpovím všechny otázky, které vás napadnou. 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Foto: RK Kotula