Provize realitní kanceláře – jak je vysoká, kdo ji platí a co obsahuje

Realitní makléř

V tomto článku vás uvedeme do celého tématu provize tak abyste ho chápali a byli schopni s realitní kanceláří jednat. Řekneme si, jaká je běžná výše provize, co všechno obsahuje, kdo a kdy se platí.

Výše provize realitní kanceláře

Každá realitní kancelář a realitní makléř má jinak stanovenou výši provize s tím, že existuje nějaká přiměřená a běžná výše a v zásadě záleží na hodnotě nemovitosti a sebevědomí realitní kanceláře nebo realitního makléře. Kromě základního procenta je potřeba připočíst k provizi také zákonné DPH, které je 21 %. Tedy pokud je provize např. 3% + DPH, celková výše provize je 3,63%, těch 0,63 % je právě DPH. Běžná výše provize je následující:

  • u nemovitosti v ceně od 3.500.000,- Kč do 15.000.000,- Kč je běžná výše provize od 3% + DPH do 5% + DPH.
  • u nemovitosti v ceně od 2.000.000,- Kč do 3.500.000,- Kč je běžná výše provize od 4% + DPH do 5% + DPH.
  • u nemovitosti v ceně od 800.000,- Kč do 2.000.000,- Kč je běžná výše provize 5% + DPH s tím, že je možné, že se setkáte s minimální výší provize např. 80.000,- Kč + DPH.
  • u nemovitosti v ceně do 800.000,- Kč musíte počítat s minimální výší provize 50.000,- Kč + DPH až 80.000,- Kč + DPH s tím, že je možné, že zde bude omezenější rozsah služeb realitní kanceláře (nebude zde poskytovat např. homestaging, profesionální fotografie atp.).

Setkáváme se s dotazem, zda má smysl platit vysokou provizi nebo je výhodnější si vzít levnější realitní kancelář. Zde nelze paušálně jakkoliv poradit. Je to o lidech. Můžete najít realitní kancelář, která poskytne plný servis a dokáže prodat za vysokou cenu a bude si účtovat nižší provizi, např. 3% + DPH a nebo můžete narazit na kancelář s nízkou kvalitou servisu a mohou mít vyšší provizi např. 5% + DPH. Tedy je to věcí výběru kanceláře, která poskytuje službu v dobrém poměru cena/kvalita. Zároveň není až tak podstatné, zda ve výsledku bude stát služba 3% + DPH nebo 4% + DPH, ale zda bude dobrý výsledek pro prodávajícího, tedy nemovitost bude prodána za maximální možnou cenu v odpovídajícím čase.

Co se obsahem služby realitní kanceláře

Vyjmenuji zde to, co by měl být standard služeb kvalitní realitní kanceláře:

  • zjistit všechny potřeby prodávajícího, aby prodej mohla nastavit do souladu s potřebami,
  • věnovat se pečlivě přípravě, která by měla obsahovat cenovou analýzu, ověření daňových aspektů, prověření právního stavu, úpravy nemovitosti, vytvoření složky s kompletní dokumentací k nemovitosti atd.,
  • vytvořit kvalitní marketing – profesionální fotografie, homestaging, videoprohlídka, virtuální prohlídka, profi půdorysy, kompletní popisky, inzerce na všech hlavních portálech, inzerce na sociálních sítích atd.,
  • pracovat se zájemci – prohlídky se znalostí nemovitosti a zájemců, seriózní vystupování, reportování průběhu prodávajícímu a analýza průběhu prodeje,
  • sladit zájmy a časové potřeby kupujícího a prodávajícího,
  • nastavit správně převod nemovitosti vč. bezpečné úschovy,
  • zprocesování plného předání nemovitosti.

Realitní kancelář by měla hradit veškeré náklady s prodejem, tedy pro prodávajícího by neměl vzniknout s prodejem jakýkoliv další náklad. To samé platí pro kupujícího, na něj by neměla realitní kancelář jakékoliv náklady přenášet.

Kdo platí provizi realitní kanceláře

Provizi běžně platí prodávající a tak je to správně. Prodávající je totiž objednavatelem služby, vybírá makléře a makléř jedná v jeho prospěch. Existují však realitní kanceláře, které svojí reklamní kampaň postavili na tom, že provizi prodávající neplatí. Je to však jen hra se slovy. Kupující má totiž maximální rozpočet na koupi, např. 5.000.000,- Kč a je mu vcelku jedno, zda zaplatí prodávajícímu 5.000.000,-Kč a prodávající z toho zaplatí 180.000,- Kč realitní kanceláři, nebo kupující zaplatí prodávajícímu jen 4.820.000,- Kč a realitní kanceláři 180.000,- Kč. Prodávajícímu v obou případech zůstane stejně.

Kdy má realitní kancelář nárok na provizi

Správně by měl být nárok na provizi až když je celý obchod zdárně ukončen, což pro prodávajícího je den, kdy dostal peníze z prodeje na svůj bankovní účet. Bohužel většina kanceláří má tento termín dříve, např. termínem podpisu kupní smlouvy. V tu dobu ale ještě není nemovitost zaplacena a ani neprošel prodej úspěšně katastrem, tedy takový termín je velmi předčasný. Doporučujeme se o termín nároku na provizi zajímat před uzavřením smlouvy o zprostředkování.

Realitní kancelář KOTULA má výši provize 3% + DPH z prodejní ceny nemovitosti. Provize zahrnuje veškeré náklady na prodej nemovitosti včetně kvalitního marketingu. Provize je splatná až po převodu nemovitosti a obdržení kupní ceny na účet.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru realitní kanceláře, případě se můžete obrátit na Realitní kanceláří KOTULA, rádi vás provedeme prodejem nemovitosti.

Foto: ©Getty Images via Canva.com