Provize realitní kanceláře – jak je vysoká, kdo ji platí a co obsahuje

Účelem tohoto článku není Vás přesvědčit, že se realitní kancelář vyplatí najmout a že byste měli provizi platit co nejvyšší. V tomto článku Vás uvedu do celého tématu provize tak abyste ho chápali a byli případně schopni s realitní kanceláří na toto téma jednat se znalostí všech informací. Řekneme si, jaká je běžná výše provize, co všechno obsahuje, kdo a kdy se platí. Pojďme na to.

Výše provize realitní kanceláře

Každá realitní kancelář a realitní makléř má jinak stanovenou výši provize s tím, že existuje nějaká přiměřená a běžná výše a v zásadě záleží na hodnotě nemovitosti a sebevědomí realitní kanceláře nebo makléře. Kromě základního procenta je potřeba připočíst k provizi také zákonné DPH, které je 21 %. Tedy pokud je provize např. 3 %+DPH, celková výše provize je 3,63 %, těch 0,63 % je právě DPH. Nyní pojďme na sazby:

 • u nemovitosti v ceně od 3.500.000,- Kč do 15.000.000,- Kč je běžná výše provize od 3% + DPH do 5% + DPH.
 • u nemovitosti v ceně od 2.000.000,-Kč do 3.500.000,- Kč je běžná výše provize od 4% + DPH do 5% + DPH.
 • u nemovitosti v ceně od 800.000,- Kč do 2.000.000,- Kč je běžná výše provize 5% + DPH s tím, že je možné, že se setkáte s minimální výší provize např. 80.000,- Kč.
 • u nemovitosti do 800.000,- Kč musíte počítat s minimální výší provize 50.000,- Kč + DPH až 80.000,- Kč + DPH s tím, že je možné, že zde bude omezenější rozsah služeb, které bude realitní kancelář poskytovat (např. nebude zde homestaging, profesionální fotografie atd.).

Je často dotaz, zda má smysl platit vysokou provizi, zda je výhodnější si vzít levnější realitní kancelář. Zde nelze paušálně jakkoliv poradit. Je to o lidech. Můžete mít realitní kancelář, která poskytne plný servis a dokáže prodat za vysokou cenu a bude si účtovat nižší provizi, např. 3% + DPH a můžete mít kancelář s nízkou kvalitou servisu a o prodejní cenu se také nebudou rvát, a mohou mít sazbu 5% + DPH. Tedy je to věcí výběru dobré kanceláře, která poskytuje dobrý poměr cena/kvalita. Zároveň není až tak podstatné, zda ve výsledku bude stát 3 nebo 4%, ale zda bude mít dobrý výsledek pro prodávajícího.

Co se obsahem služby realitní kanceláře

To je velmi různé. Vyjmenuji zde to, co by měla dělat kvalitní realitní kancelář a co by mělo být standardem:

 • zjistit všechny potřeby prodávajícího, aby prodej mohla nastavit do souladu,
 • věnovat se pečlivě přípravě, která by měla obsahovat cenovou analýzu, ověření daňových aspektů, prověření právního stavu, úpravy nemovitosti, vytvoření složky s kompletní dokumentací k nemovitosti atd.,
 • vytvořit kompletní marketing – profesionální fotografie, homestaging, videoprohlídka, profi půdorysy, kompletní popisky, inzerce na všech hlavních portálech, inzerce na sociálních sítích atd.,
 • pracovat se zájemci – prohlídky se znalostí nemovitosti a zájemců, seriózní vystupování, reportování průběhu prodávajícímu a analýza průběhu prodeje,
 • sladit zájmy a časové potřeby kupujícího a prodávajícího,
 • nastavit správně převod nemovitosti vč. bezpečné úschovy,
 • zprocesování plného předání nemovitosti.

Realitní kancelář by měla hradit veškeré náklady s prodejem, tedy pro prodávajícího by neměl vzniknout s prodejem jakýkoliv náklad. To samé platí pro kupujícího, na něj by neměla realitní kancelář jakékoliv náklady přenášet.

Kdo platí provizi realitní kanceláře

Běžně platí prodávající a tak je to správně. Prodávající je totiž objednavatelem služby, vybírá makléře a makléř jedná v jeho prospěch. Existují však realitní kanceláře, které svojí reklamní kampaň postavili na tom, že provizi prodávající neplatí. Je to však jen hra se slovy. Kupující má totiž maximální rozpočet na koupi, např. 5.000.000,- Kč a je mu vcelku jedno, zda zaplatí prodávajícímu 5.000.000,-Kč a ten z toho zaplatí 180.000,- Kč realitní kanceláři, nebo kupující zaplatí prodávajícímu jen 4.820.000,- Kč a makléři 180.000,- Kč. Prodávající v obou případech dostane stejně.

Kdy má realitní kancelář nárok na provizi

Správně by měl být nárok na provizi až když je celý obchod zdárně ukončen, což pro prodávajícího je den, kdy dostal peníze z prodeje na svůj účet. Bohužel většina kanceláří má tento termín dříve, např. termínem podpisu kupní smlouvy. V tu dobu ale ještě není nemovitost zaplacena a ani neprošel prodej úspěšně katastrem, tedy takový termín je velmi předčasný. Doporučuji o termín nároku na provizi zajímat před uzavřením smlouvy o zprostředkování.

Přeji šťastnou ruku při výběru realitní kanceláře.