Proč nemovitosti stále rostou jako nikdy, přestože máme krizi jako hrom?

Proč ceny nemovitostí stále rostou

Covid uvrhl Českou republiku do recese a statisíce lidí zůstalo bez práce nebo mají ohrožené zaměstnání a podnikání. Uprostřed této krize nastal rozmach poptávky po nemovitostech, která tu nikdy v podobném měřítku nebyla. Takovou situaci nikdo nepředpověděl, jako experti na nemovitosti jsme očekávali pokles cen, který historicky doprovázel každou hospodářskou krizi. Co způsobilo tento vývoj? Pokud pomineme všechny dosavadní známé důvody růstu cen nemovitostí (popisované v článku zde), napadly mě další důvody, které nejsou ekonomického charakteru, ale které mohou být ve výsledku zásadnější, pojďme na to.

Vlastní domov má vyšší hodnotu než dříve

Čas strávený doma je zásadně delší, než tomu bylo v běžných letech. Ať už je to z důvodu homeoffice, nemožnosti vycestovat na dovolenou, zajít do hospody nebo do divadla, využíváme svůj domov intenzivněji, tím se v našich očích zvýšila jeho hodnota a jsme ochotni za něj tedy i zaplatit o něco více. O vyšší hodnotě domova a bydlení vypovídá i dramatický nárůst poptávky po všem, co doma využíváme, jako jsou gauče, postele, koberce nebo i tepláky ?.

Strach v nás vyvolává potřebu ukrýt se v něčem vlastním

Dění není spojené s ničím více, než je právě strach. Můžeme si sice fandit, že nás zprávy v médiích a vládní omezení nijak duševně neovlivňují, nebudeme však k sobě upřímní. A když se bojíme, pomůže nám vlastní nemovitost, ve které se budeme cítit bezpečně ukrytí před vším tím venku. To je jedním z neekonomických důvodů, kvůli kterým se poptávka po vlastním bydlení zvýšila.

Prodávající ustrnuli v zásadním rozhodnutí prodat

Každý vlastník nemovitosti k rozhodnutí prodat zraje pomalu a do prodeje se pustí zpravidla až po měsících či letech přemýšlení. Obzvláště v České republice, kde je prodejnost nemovitostí nízká, lidé se stěhují tak maximálně dvakrát za život a často nemovitosti zůstávají v rodině. Podobně jako strach u zájemců tak u prodávajících způsobil odložení přemýšlení o prodeji, přece jen mít nemovitost je určitá jistota v nejisté době a co dělat s penězi, když nejsou k dispozici jiné možnosti jejich jistého uplatnění. Nabídka nemovitostí se tedy snížila a to společně s větší poptávkou tlačí cenu nahoru.

Jak to bude dál

Pokud nás něco současná situace naučila, tak to že předvídat nemůžeme téměř nic. Tedy budoucí vývoj nechávám otevřený. Jediná naše jistota je, že čekat nás může cokoliv a veškeré pořádky minulé doby mohou v té budoucí fungovat jinak, protože nám do nich vstupuje celá řada dalších faktorů.

Chcete vědět více o aktuální situaci na realitním trhu? Podívejte se na webinář, který proběhl 14.4.2021, zde najdete kompletní záznam a prezentaci.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Foto: ©AndreyPopov, Getty Images via Canva.com