Odhad ceny pozemku

Odhad ceny pozemku

Vlastníte pozemek, který jste se rozhodli prodat? Jste účastníkem dědického řízení, jehož předmětem je i kus parcely, pole nebo zahrady? Toužíte koupit pozemek, na kterém byste si postavili svůj vysněný dům? To je jen několik z mnoha situací, kdy můžete potřebovat odhad ceny pozemku.

Při odhadu ceny pozemku se nejčastěji zjišťuje jeho tržní cena – tedy ta, za kterou by bylo možné onen „kus půdy“ prodat. Pokud tedy máte odhad několik let starý, můžete být překvapení, jak se jeho výše změnila. I proto se vyplatí nechat si odhad vypracovat pokaždé, když jej potřebujete. Jak na to?

Není pozemek jako pozemek

Pro hodnotu pozemku je zásadní znát územní plán. Ten totiž určuje možnost využití pozemku – zda je zastavitelný, či nikoliv. Pokud je zastavitelný, pak jakým typem stavby, jak velkou část pozemku je možné zastavit, jak vysokou stavbou… A určuje i další podmínky výstavby.

U některých pozemků je také třeba brát v potaz jejich budoucí možnosti využití – že dnes vlastníte louku za obcí, která je dle územního plánu nezastavitelná, ještě neznamená, že se v blízké budoucnosti pozemek nemůže změnit na atraktivní stavební parcelu, což by jeho hodnotu výrazně zvýšilo.

Co všechno je třeba znát

Kromě zařazení pozemku v územním plánu je pro zjištění jeho tržní ceny nutné znát a posoudit i další informace.

Tou první je samozřejmě jeho rozloha. Další jsou pak tvar pozemku, svažitost, orientace, zda má pozemek zajištěn přístup a jaké jsou na něm zavedeny sítě.

Konkrétní příklady, co vše je potřeba do odhadu pozemku zahrnout, najdete v článku Jak zjistit tržní cenu pozemku pro stavbu rodinného domu.

Potřebuji realitní kancelář?

Možná si po přečtení řádků výše říkáte, že odhad může zvládnout i laik. Zvláště když jsou dnes na internetu k dispozici pro odhad ceny pozemku kalkulačky a jiné online nástroje. Ovšem to může být docela drahý názor. Pokud nejste realitní makléř, nemáte dokonalý přehled o realitním trhu v dané oblasti, pravděpodobně ani nezvládnete kvalifikovaně posoudit, které informace jsou pro stanovení tržní ceny pozemku klíčové a které spíše doplňující. Navíc snahami o odhad a analyzováním všech aspektů strávíte spoustu času. Ve výsledku se pak může stát, že svůj pozemek podhodnotíte a přijdete o statisíce.

Pro mnohé je argumentem pro vlastní odhad pozemku cena, kterou by profesionálovi museli zaplatit. Dobrou zprávou ale je, že mnohé realitní kanceláře nabízejí odhad ceny pozemku zcela zdarma, pokud při následném prodeji využijete jejich služeb.

Vždy se proto doporučuje využít k odhadu ceny pozemku služeb realitního makléře či realitní kanceláře, která je dobře obeznámena s trhem v dané oblasti. Jen tak si můžete být jistí, že za svůj pozemek dostanete odpovídající částku.

Chcete do problematiky odhadů nemovitostí proniknout více? Velký přehled jsme připravili v článku Odhad ceny nemovitostí.

Zvažujete prodej či nákup pozemku? Nevíte si rady s potřebnou administrativou, sháníte kvalitní a profesionální odhad ceny pozemku? V Realitní kanceláři Kotula jsme kdykoli připraveni vám pomoci a poradit. Kontaktujte nás!

Foto: ©AndrewJohnson, Getty Images Signature via Canva.com