Vyrovnat se s úmrtím blízké osoby je velmi těžké. Psychice pozůstalých často ani nepřidá následné dědické řízení. Nicméně si jím projde každý, kdo přijde o někoho z blízkých. Hlavní součástí dědického řízení je vypořádání majetku včetně nemovitosti, pokud ji zemřelý vlastnil. A k němu potřebujete odhad nemovitosti.
Jak odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení probíhá a kolik stojí?
Posudek, který si od vás v rámci dědického řízení vyžádá notář, neboli stanovení tržní ceny pro dědické řízení, je nutné doložit vždy, když je součástí pozůstalosti nemovitost.
Slouží především pro případné vypořádání mezi dědici (například pokud se jeden z dědiců rozhodne ostatní vyplatit apod.), nicméně vypočítává se z něho i odměna notáře, který dostal vyřízení dědictví na starost.
Dobrou zprávou je, že zatímco dříve odhad nemovitosti pro dědické řízení musel vystavovat soudní znalec, dnes postačí odborný posudek realitního makléře či realitní kanceláře.
Vždy dbejte na to, abyste zvolili opravdu zkušeného realitního makléře, který pro dědické řízení odhad nemovitosti vypracuje. Musí totiž dobře znát realitní trh v oblasti, kde se nemovitost nachází, lokalitu, dokáže vzít v úvahu typ budovy či nemovitosti, její dispozice či rozměry.
Pokud potřebujete vypracovat odhad nemovitosti v rámci dědictví, respektive dědického řízení, záleží především na cenách jednotlivých realitních kanceláří. Obecně se dá říci, že poplatky se většinou pohybují okolo 1 500 až 3 000 Kč.
Pokud jste rozhodnutí zděděnou nemovitost prodat a využijete v takovém případě služby Realitní kanceláře Kotula, nabízíme vám odhad vaší nemovitosti zcela zdarma. Samozřejmostí je profesionální a citlivý přístup našich makléřů.
V naší realitní kanceláři jsme vám připraveni kdykoli poradit a pomoci vám se vším, co budete potřebovat k úspěšnému překonání těžké životní situace týkající se vypořádání nemovitostí během dědického řízení. Kontaktujte nás!
Foto: ©AndreyPopov, Getty Images Pro via Canva.com