Odhad ceny nemovitosti řeší alespoň jednou za život každý člověk. Jak se ale takový odhad ceny bytu stanovuje, kdo ho vypracuje a proč odhadní cena nemusí vždy odpovídat té tržní?
Odhad bytu budete potřebovat v nejrůznějších situacích – například když žádáte o hypoteční úvěr, chcete svou nemovitost prodat, řešíte rozdělení majetku během rozvodového nebo dědického řízení. To ale neznamená, že pro všechny příležitosti potřebujete stejný odhad nebo že jej může vypracovat stejný člověk. A co víc – i výše odhadní ceny se může v závislosti na situaci lišit. Čím je to způsobené?
Jestliže budete chtít požádat o hypotéku, počítejte s tím, že po vás banka bude požadovat odhad ceny bytu, jímž budete ručit. Tento odhad nejčastěji vypracovává odhadce, který s bankou spolupracuje – jejich seznam vám finanční instituce poskytne, případně vám rovnou některého ze spolupracovníků „přidělí“. Někdy může být odhadní cena banky ve srovnání s kupní o něco nižší. Tím se banka jistí pro případ, že nebudete půjčku schopni splácet a bude muset váš byt prodat. Bohužel v takovém případě budete muset zaplatit z vlastních zdrojů větší část kupní ceny, než jste původně plánovali.
Další institucí, která po vás může odhad ceny nemovitosti žádat, je soud. A to nejčastěji v případě, že se rozvádíte a řeší se vypořádání majetku, do něho spadá i společný byt. V takové situaci může odhad vypracovat pouze soudní znalec, který je jmenován ministerstvem financí nebo soudem. I v tomto případě může být odhadní cena nižší než tržní – znalec pracuje s jinými kritérii než například realitní kancelář. Soudní odhad se řeší také při exekuční dražbě či insolvenci.
O něco radostnější je situace, kdy potřebujete odhad ceny bytu, protože jste se jej rozhodli prodat. V takovém případě je nejlepší obrátit se na zkušeného realitního makléře či realitní kancelář, která je dobře obeznámená se situací na trhu nemovitostí v oblasti, kde se byt nachází.
Někteří lidé jsou přesvědčení, že nepotřebují využít služby profesionála a cenu bytu si dokáží odhadnout sami. Jistě, na internetu najdete různé návody a nástroje pro odhad ceny bytu, například kalkulačku, ale nikdy do nich nebudete schopni zahrnout veškeré aspekty, jež mohou tržní cenu bytu ovlivňovat. A to vás může připravit i o statisíce. Zanedbatelná investice do odhadu zkušeného makléře se vám tak mnohonásobně vrátí. V naší Realitní kanceláři Kotula navíc nabízíme odhad ceny bytu zcela zdarma, pokud k jeho prodeji využijete naše služby.
Co všechno se u odhadu bytu posuzuje a co tedy určuje jeho cenu? Kromě rozlohy bytu, patra nebo jeho stáří a stavu rozhoduje i jeho lokalita, orientace (slunné byty jsou o něco dražší než ty, kam slunce svítí jen hodinku denně) nebo dispozice – pokoje, kam se nevejde ani manželská postel, jsou přece jen handicapem, i když má byt obří obývák.
Vliv na cenu má i bytový dům, kde se byt nachází. Jak je starý? Je po rekonstrukci? Má výtah? Je dům družstevní, nebo jsou v něm bytové jednotky v osobním vlastnictví? To a další otázky musí vzít realitní kancelář při stanovování odhadu v úvahu.
Samostatnou kapitolou je pak občanská vybavenost v okolí. Například byt ve čtvrti, kde je hodně zeleně, ale zároveň pár minut do centra, bude o něco hodnotnější. To samé platí i o tom, jak daleko bude mít budoucí majitel nemovitosti na nákupy, na MHD, do restaurací, k lékaři nebo třeba jak daleko bude vodit děti do školy a školky apod. Zkrátka a dobře – laik, který se neorientuje na realitním trhu, nemá šanci vzít v úvahu všechny aspekty jako profesionál s dokonalým přehledem. I proto se vyplatí svěřit odhad a prodej bytu realitní kanceláři, abyste za svoji nemovitost získali opravdu maximální cenu. Pokud prodáváte či kupujete byt v hlavním městě, je dobré znát specifika zdejšího trhu, o kterých jsme psali v článku Odhad ceny nemoviostí Praha.
Prodáváte byt? Pomůžeme vám nejen se samotným prodejem, kterým vás provedeme od začátku do konce, ale zajistíme pro vás i odhad ceny bytu zdarma. Kontaktujte nás!
Foto: ©Antonio_Diaz, Getty Images Pro via Canva.com