Obstojí současné ceny nemovitostí i v budoucnu?

Ceny nemovitostí

Za posledních 12 měsíců jsme byli svědky naprosto neuvěřitelného nárůstu cen nemovitosti, který v minulosti nemá srovnání. V článku Proč nemovitosti stále rostou jako nikdy, přestože máme krizi jako hrom jsem se zamýšlel nad důvody tohoto růstu a nyní se zamyslím, co se stane, když tyto důvody přestanou nadále být relevantní.

Současná situace je mimořádná a růst cen souvisí s mimořádností situace. Dříve nebo později se však život dostane do normálních kolejí tak jak byl před pandemií, s jedinou výjimkou – bude rozšířenější v některých profesích homeoffice, to bude však pravděpodobně jediný pozůstatek této doby. Obstojí tedy současné ceny v novém normálu?

Nejdříve si shrňme, co jsou hlavními důvody růstu cen nemovitostí:

  • Strach ze znehodnocení úspor a koupě nemovitosti za účelem zajištění se proti inflaci.
  • Podstatně delší doba trávená doma z důvodu homeoffice a online školní výuky. Tím začala být vnímána více hodnota nemovitosti. Ti co měli nevyhovující nemovitost se rozhodli pro nákup nové nemovitosti nebo přikoupení rekreační nemovitosti, ti co byli v nájmu se rozhoupali ke koupi vlastní nemovitosti.
  • Prodávající se rozhodli odložit prodej pokud neměli dobré využití pro prostředky z prodeje, protože se také obávali ze znehodnocení těchto prostředků inflací, přece jen v nemovitosti jsou peníze uloženy bezpečně. Tím se celková nabídka nemovitostí snížila.
  • Česká národní banka rozvolnila podmínky pro maximální výši hypotéky a tím dostane hypotéku podstatně více zájemců než v minulosti. Stejně tak úrokové sazby hypoték klesly zpět k minimům.

Pokud se život vrátí do normálu, téměř žádný z těchto důvodů nebude mít tak vysoký vliv jako má dnes. Lidé se přestanou zásadně bát znehodnocení vlastních peněz, většina lidí bude chodit denně do práce a školáci do školy, a na řešení svojí nemovitosti budou mít méně času, prodávající se nebudou bát prodávat a Česká národní banka nastaví znovu podmínky pro poskytování hypoték.

Současné ceny pak obstojí jen pokud se objeví něco nového, co by zvyšovalo poptávku po nemovitostech nebo snižovalo nabídku nemovitostí. Nemůžeme bohužel vidět do budoucna a tedy něco takového nemůžeme vyloučit. Pokud se ale nic nového neobjeví, pak současné ceny budou velmi těžko udržitelné, protože jsou odtržené od aktuální příjmové úrovně obyvatel, i poměrně slušně vydělávající lidé na vlastní nemovitost dnes nedosáhnou. Tedy může nás čekat korekce cen. Ta ale nevydrží na dlouho, dlouhodobě ceny nemovitostí totiž stoupají.

Foto: ©Ziga Plahutar, Getty Images Signature via Canva.com