Jak zatraktivnit nemovitost, nastavit správně cenu, kdy začít prodávat a jak udělat lákavý inzerát a mnoho dalšího...

Manuál úspěšného pronajímatele

Jak nastavit nájemné, rychle pronajmout, poznat platícího nájemce a mnoho dalšího ....

O Danielovi

O Danielovi ve stručnosti

Věnuji se nemovitostem od roku 2009, provozuji realitní kancelář, pořádám kurzy investování do nemovitostí, jimiž do dnešního dne prošlo přes 800 studentů, píši články, zpracovávám posudky na tržní cenu nemovitosti a konzultuji investice do nemovitostí.

Vystudoval jsem management na Vysoké škole ekonomické v Praze, speciální dvouletý studijní program Honors Academia a dvouletý program oceňování nemovitostí na Institutu Franka Dysona.

Jsem ženatý a mám dvě děti.

Můj příběh

Často se setkávám s otázkami: Proč „dělám“ reality?  Jak jsem se k nim dostal? Je to dobré? Dnes mohu říci, že lidem umím dobře a rychle prodat nemovitost, případně ji bezpečně a dlouhodobě pronajmout. Realitní makléř je služba a dobře sloužit mě baví. Když si ale vzpomenu, co mě k realitám přivedlo, jak jsem začínal a porovnám to s tím, co dělám dnes, je to celkem dlouhá cesta.

Začátky v prvním zaměstnání

V letech 2004-2009 jsem pracoval v mezinárodní logistické společnosti. Měl jsem na starosti produktivitu lidí, kteří přesouvali balíky z bodu A do bodu B. Ze začátku mě práce bavila, díky tomu, že naše logistické centrum právě vznikalo. Měl jsem možnost podílet se na něčem úplně novém. Byli jsme kolektiv lidí, který se neznal, nebyli jsme sehraní, tým sestavily de facto personální agentury. Začali jsme pracovat v domě, který se ještě dostavoval, měli jsme pracovat s aplikacemi, se kterými měli zkušenosti jen tvůrci, a takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. Já jsem se cítil v takovém prostředí jako ryba ve vodě, mám rád poznávání a nové úkoly, a to se projevuje tím, že mi byla manažery dávána důvěra a samozřejmě i další práce. Po čase jsem dostal na zodpovědnost školení zaměstnanců, byl jsem ustanoven specialistou na procesy, stal jsem se také „nejlepším zaměstnancem roku“ atp.

V ohrožení stereotypem

Po několika letech se stala však práce rutinní a já se začal nudit. Zároveň jsem se oženil a narodilo se nám první dítě. V práci jsem měl dostatek času na přemýšlení o své budoucnosti. Byl jsem ve firmě zapracovaný a kariérně jsem stoupal, na druhou stranu jsem se necítil  uspokojený. Vždy mě lákalo se věnovat financím. Začal jsem studovat, jak investovat do nemovitostí a do akcií, pohrával jsem si s myšlenkou, že bych změnil zaměstnání. A tak jsem jednoho dne oznámil šéfovi „po příští sezóně odcházím“, což bylo za necelý rok.

Hledám nový směr

V tu dobu jsem neměl jakýkoliv plán, co budu dělat. Hledal jsem různé práce na profesních portálech, ale věděl jsem, že podobná práce jen v jiné firmě, by moji spokojenost nevyřešila. Řekl jsem si, že bych mohl pracovat v investičních společnostech jako je např. Penta, PPF, J&T apod., snažil jsem se dostat tedy na pohovory na různé pozice. Na většinu mě nepozvali, neměl jsem potřebnou kvalifikaci. A pokud mě pozvali, bylo oběma stranám zřejmé, že nejsem ten správný člověk. Současně jsem si uvědomil, že bych v těchto společnostech musel mnohem více pracovat než ve svém tehdejším zaměstnání. V tu dobu jsme však byli s manželkou v očekávání druhého přírůstku do rodiny. Tedy z tohoto pohledu moje kariérní chutě měly ustoupit. Rovněž jsem si uvědomil, že by mě tato práce po nějaké době také mohla přestat naplňovat. Pár kamarádů v investičních společnostech pracovalo či stále pracuje a vím, že také nejsou profesně uspokojeni.

Jak jsem se dostal k zprostředkování prodeje a pronájmu

Zbývá posledních pár měsíců do konce sezóny, čtu si radniční časopis a vidím inzerát místní realitní kanceláře RE/MAX na téma „přijmeme nové makléře do naší pobočky“. Říkám si pro sebe, kancelář je asi pět minut od domova, byla by to příjemná změna oproti hodinovému dojíždění, které musím zažívat nyní, půjdu se zeptat, co práce realitního makléře obnáší. Setkal jsem se s tehdejším majitelem a asi po dvouhodinovém rozhovoru jsem věděl, že se stanu realitním makléřem. Ta práce totiž znamená přesně to, co od profesního života očekávám. Jednak můj výdělek není omezen, pokud budu pracovat dobře, budu i dobře vydělávat. Nikdo neomezuje moji proaktivitu a invenci, jak je bohužel běžné v korporacích, kde jsem se musel držet workinstructions a každý námět na zlepšení jsem velmi obtížně prosazoval. Jsem pánem svého času. Mám neomezený osobní růst. Potkávám se s mnoha zajímavými lidmi. Šéf byl překvapen, že jsem po sezóně skutečně odešel a k tomu ještě do realit. Očekával, že budu chtít pokračovat, já měl ale už myšlenky jinde. Loučení nebylo snadné, vidím to dnes jako tenkrát, byl jsem za těch pět let s mnohými ve vzájemném přátelství a krok odejít do realit úplně pochopitelný nebyl.

Začátky byly těžké

Nastaly pro mě krušné časy. Profese realitního makléře má své kladné stránky, jak jsem zmínil výše, ale jedna stránka této práce je však velmi negativní oproti zaměstnání - nemáme pravidelnou mzdu. Pro začínajícího realitního makléře trvá řadu měsíců, než se profesi alespoň trošku naučí, než získá první zakázky a než je úspěšně realizuje. Svoje první peníze v realitách jsem vydělal po šesti měsících a byla to částka odpovídající zhruba měsíčnímu příjmu ze zaměstnání. Na začátku jsem neměl vysoké úspory, byl jsem živitelem čtyřčlenné rodiny, celou dobu si ještě musel platit povinné odvody sociálního a zdravotního pojištění, telefon, marketing atd.. Pár lidí z mého okolí kroutilo hlavou, jakou cestou do nejistoty jsem se vydal. Na oběd jsem si kupoval jeden banán a kefír, stálo to jen 18,- Kč a zasytilo to. Po půl roce jsem měl vyčerpaný kontokorent, kreditku a pár menších dluhů. Druhý půlrok byl už o něco lepší, vydělával jsem méně než v zaměstnání, alespoň však pravidelně. Druhým rokem se situace zase zlepšila, začal jsem splácet svoje závazky a mohl jsem si říci, že přechod ze stabilního zaměstnání na podnikání v realitách jsem přežil. Třetí rok už příjmy byly slušné, majitel pobočky RE/MAX se však rozhodl kancelář zavřít, protože nevydělávala tolik, kolik očekával.

Proto jsme se s několika kolegy dohodli, koupili jsme si společně franšízu RE/MAX a založili svojí realitní kancelář. Byl to zlomový okamžik. Jako spolumajitel kanceláře jsem se cítil mnohem volněji, zároveň jsem mohl začít budovat tým profesionálů.

Současnost

Rozhodl jsem se osamostatnit a od 1.11.2019 funguji pod svojí značkou realitní kanceláře jak jinak než KOTULA :-)

fermakleri
Rovněž jsem byl prověřen nezávislým srovnávačem makléřů FÉRmakléři. Můj profil a hodnocení můžete zhlédnout kliknutím na logo FÉRmakléři.