Kde v Praze najdete místo, kde vedle sebe žijí starousedlíci a naplavenina, hipsteři a kravaťáci, bohatí i chudí? Jsou to Nusle. Pojďme dnes společně tuto historicky unikátní čtvrť prozkoumat!
Historie Nuslí sahá až do středověku. První písemná zmínka o starobylé vesnici Nusle pochází z 11. století. Za vlády Karla IV. se na svazích tohoto údolí kolem řeky Botiče hojně pěstovalo víno, což souviselo s prvním osídlením a počátkem Nuslí.
Přestože na svazích již vinné keře nerostou, obyvatelé Nuslí si tuto historii spojenou s vínem navždy vtiskli do svého znaku. Při procházce po okolí ho můžete vidět na fasádách několika domů.
Kromě vína se Nuselští proslavili také vařením piva, a to ve velkém stylu. V roce 1694 zde byl přestavbou starého mlýna ze 14. století založen Nuselský pivovar, který se v 19. století stal největším pivovarem ve střední Evropě. Své prvenství si bohužel neudržel a nakonec se zde pivo přestalo vařit. Po letech chátrání je nyní pivovar přestavěn na luxusní byty. Pokud si však chcete vychutnat původní pivní atmosféru, Nusle mají stále co nabídnout.
Nezapomeňte navštívit kultovní hospodu Zlý časy, jejíž atmosféra a kvalita piva zaujaly i New York Times. V tomto pivním ráji najdete vždy nejlepší výběr českých piv na čepu se 48 výčepními kohouty a k tomu vám uvaří skvělé jídlo.
Známý je také podnik U Bansethu v Táborské ulici. Tento lokál s více než stoletou tradicí byl inspirací pro častého návštěvníka Jaroslava Haška, a proto se objevuje v knize Osudy dobrého vojáka Švejka. Nyní tu vaří vlastní pivo Baštu a připravují to nejlepší z české kuchyně.
Oproti jiným pražským čtvrtím se Nusle liší tím, že si stále zachovávají tradici různých malých obchůdků a provozoven s nejrůznějším zbožím. Velké řetězce a obchodní sítě do této čtvrti zatím ve velkém počtu nezavítaly.
Typickým příkladem takového obchodu je železářství U Rousků na náměstí Bratří Synků. Až sem půjdete pro šroubky, prohlédněte si fasádu tohoto secesního domu, kde najdete úžasné obrazy Mikoláše Alše.
Toto náměstí se původně jmenovalo Riegrovo, což dodnes připomíná busta českého politika Františka Ladislava Riegra na domě čp. 363. V roce 1948 bylo přejmenováno po komunistických politicích a novinářích, bratrech Ottovi a Viktoru Synkovi, a tento název mu zůstal dodnes, přestože po roce 1989 byla uspořádána anketa o jeho přejmenování. Tehdy zvítězil návrh náměstí Václava Havla, který však nemohl být realizován, protože není možné pojmenovat místo po žijící osobnosti.
Další zajímavostí je, že v roce 2029 zde vznikne stanice nové linky metra D.
Pokud hledáte místo k odpočinku v zeleni, můžete si vybrat z několika parků. Prvním parkem, který vám představíme, je Folimanka, která patří k těm největším. Původně zde byla vinice a také usedlost hospodáře Jakuba Folimana, po němž park nese své jméno. Oproti jiným pražským parkům není přelidněný, takže si zde můžete opravdu užít klid a pohodu.
O kousek dál pak najdete park Jezerka s oblíbeným divadlem Na Jezerce.
Chcete se o Nuslích dozvědět víc? Pak do nich společně s námi nahlédněte v následujícím videu: