Jaká je aktuální výše nájmů v Praze a jak dnes pronajmout byt

Praha

Trh nájemních bytů v Praze. To je téma mnohých novinových článků dnešní doby. Zažíváme totiž situaci, kterou by stěží kdo dříve tušil. Nájemních bytů je přebytekceny nájmů dramaticky poklesly. V dnešním blogu specifikuji aktuální výši nájmů v Praze a jak se zařídit, abychom našli nájemce co nejdříve.

Na úvod jen zmíním příčinu aktuálního přebytku. Je to omezená možnost cestovat. V první fázi to postihlo ubytovatele turistům (AirBnB atp.). Sice přes léto nějaké tržby byly, obsazenost však nebyla taková jako v minulosti a sazby na noc klesly na polovinu. Nyní jsou tržby na nule a mnoho měsíců ještě budou. Nejvíce těchto bytů je v centru a pak na Praze 2 a 3. Pronajímatelé se rozhodli nabídnout byty dlouhodobým nájemcům, těm se ale do těchto bytů nechce, protože se bojí (mnohdy oprávněně), že je po obnovení cestování pronajímatel vyhodí. V druhé fázi to odnesla všechna podnikání závislá na cestování. Zaměstnanci těchto podnikání nemají práci, tedy si v Praze nic nepronajmou, zůstanou raději doma na venkově. Jedná se zejména o pracovníky restaurací, hotelů, kaváren, kulturu, cestovní kanceláře, uklízecí služby, taxi atp. Tady už se to dotklo dlouhodobých pronajímatelů, kteří museli začít hledat nové nájemce, tedy problém se začal rozšiřovat z centra i do dalších částí Prahy. V třetí fázi se přidali i studenti, voda živá nájemního trhu v září každého roku. Meziročně je hlášeno o 40 procent méně zahraničních studentů, vzhledem k distanční výuce bude propad počtu pronajatých bytů studentům ještě vyšší. A poslední fází je zavádění homeofficů. Mnohé firmy doporučili homeoffice svým pracovníkům a některé i dokonce nařídili. Vše funguje tak jak při docházení do práce a jedná se pravděpodobně o trvalou změnu práce. Tito pracovníci si již nemusí platit nájem v Praze. Nyní však dost pesimismu, situace není bezvýchodná.

Pronajmout byt přesto všechno lze velmi dobře. Je potřeba však přijmout několik skutečností a jít svému štěstí naproti. 

Nejdříve je nutné mít větší trpělivost a více plánovat. Jestli jsme byli v minulosti zvyklí, že nájemce najdeme za 14 dní, dnes bych si dal realistický termín 1-2 měsíce. Tedy pokud víme, že nájemce nám bude odcházet např. 1.12.2020, začněte hledat nového již v říjnu, aby nájem na sebe navazoval a nepřicházeli jste tak zbytečně o peníze.

Dále je potřeba nastavit nájemné na aktuální výši. Pokud jsme měli nájemné nastavené na úroveň roku 2019, pak budeme muset zlevnit. Novou úroveň nájmu můžeme zjistit analyticky přes data, která najdete v aplikaci www.cemap.cz (jsou zde soustředěny všechny historické nabídky nájmů vč. podrobnějšího popisku, pro stanovení aktuálního nájmu bych zkoumal data za poslední 3 měsíce a výsledný nájem snížil o 5 procent), nebo můžete využít můj odhad níže.

V Praze se výše nájmu zásadně neliší podle lokality. Dá se říci, že v exkluzivních lokalitách, jako jsou typicky např. Vinohrady, Letná, Dejvice atd., je nájemné jen o 10, maximálně o 20 procent vyšší, než v širším centru Prahy, a v sídlištích je nájemné max. o 10 procent nižší než v širším centru Prahy, tedy si mohu dovolit zjednodušený odhad nájmů, který uvádím níže, a který je běžný právě v lokalitách širšího centra Prahy:

  • byt 1+kk, cca 25 m2 má běžnou aktuální úroveň nájmu 8.500 až 9.500,- Kč + zálohy na služby a energie
  • byt 1+1, cca 35 m2 má běžnou aktuální úroveň nájmu 10.500 až 11.500,- Kč + zálohy na služby a energie
  • byt 2+kk, cca 50 m2 má běžnou aktuální úroveň nájmu 13.500 až 14.500,- Kč + zálohy na služby a energie
  • byt 2+1, cca 65 m2 má běžnou aktuální úroveň nájmu 15.000 až 16.000,- Kč + zálohy na služby a energie
  • byt 3+kk, cca 80 m2 má běžnou aktuální úroveň nájmu 17.000 až 19.000,- Kč + zálohy na služby a energie

Dále je potřeba uvést, že existují nájemní byty, které svým tržním nájemným dalece přesahují běžné výše uvedené ceny, za tyto vyšší ceny si svého nájemce najdou i v dnešní době. Musí se jednat o nemovitosti svojí kvalitou naprosto prvotřídní a ty mají tyto parametry: skvělou lokalitu, dům po rekonstrukci, vysoké patro, luxusní stav, nádherné výhledy, mají příslušenství jako garáž, recepce, zahrada atd. 

Zda jsme nastavili nájemné správně bychom měli poznat velmi brzy po začátku nabízení (více o tom jak pronajímat byty najdete v ebooku Manuál úspěšného pronajímatele). Pokud bychom neměli alespoň 3 zájemce o prohlídku týdně, pak je inzerované nájemné ještě vysoké a doporučuji ponížit co nejrychleji, každým měsícem, kdy nemáte nájemce, ztrácíte 8,3 procenta z ročního nájmu + musíte platit náklady za byt, tedy výsledná ztráta je ještě vyšší. Nemusíte být nešťastní, že pronajímáte za málo, situace se dříve nebo později zlepší a nájmy zase někdy porostou, úkol dneška je mít pronajato, ideálně solidnímu nájemci (více o tom jak vybírat nájemce najdete v ebooku 5 pravidel výběru spolehlivého nájemce). 

Na závěr bych se chtěl ještě věnovat provizi realitní kanceláře. Pokud si najmete pro hledání nájemce realitní kancelář a jste s ní domluveni, že za nalezení nájemce jí zaplatíte jeden měsíční nájem, ujistěte se, že RK nebude požadovat odměnu také jednoho měsíčního nájemného od nájemce, v takovém případě to bude totiž překážka rychlému pronájmu vašeho bytu. Dnes mají nájemci velký výběr a přikloní se k jinému srovnatelnému bytu, kde provizi platit nemusí.

Přeji hodně úspěchů 👍