Jak realitní kanceláře vybírají kupujícího

Prohlídka domu

Na realitním trhu dneška je více zájemců o koupi než nemovitostí v nabídce a také se při hledání nemovitosti zájemci střetávají s velkou konkurencí ostatních zájemců. V takovém případě má na konečný výběr kupujícího velký vliv realitní kancelář. Každá realitní kancelář a možná i každý realitní makléř pak k výběru kupujícího přistupuje jinak a dnes si shrneme ty nejčastější případy, abyste při hledání mohli správně postupovat a maximalizovali svoje šance na koupi.

Domluva s nejrychlejším

Pokud chcete dnes uspět, musíte reagovat na novou nabídku velmi rychle. Možná bych upřesnil, musíte být nejrychlejší ze všech, pak jsou vaše šance na koupi nejvyšší. Makléř může být líný aby chodil na prohlídky s mnohými zájemci a snažil se vybrat toho nejlepšího a dá přednost tomu prvnímu. Někteří makléři také uznávají pravidlo pořadí podle toho kdy se zájemce dříve ozval nebo zda byl dříve na prohlídce, pak má automaticky přednost. Jak vychytat novinky a efektivně hledat nemovitosti na internetu se dozvíte zde.

Domluva se sympaťákem

Osobní kouzlo je velkou výhodou při hledání nemovitosti ke koupi. Lidé i dokonce realitní makléři touží po příjemné konverzaci a pokud dokážete navodit při prohlídce hezkou atmosféru a vzájemné sympatie, budete preferováni. Jako realitní makléř se nesetkávám u zájemců s tímto přístupem tak často jak by si to zasloužilo. Koupě nemovitosti si dnes vyžaduje takový přístup, zájemce se musí umět správně prodat.

Domluva se zájemcem, který pohotově něco přihodil

Pokud je o nemovitost vyšší zájem, prozřetelný zájemce odstraní konkurenci tím, že hned nabídne vyšší částku a třeba i nějaké další výhody pro prodávajícího, které popisuji na webináři jak nyní úspěšně koupit nemovitost.  Ví totiž, že i tak se mu koupě vyplatí, ať už finančně nebo že mu nemovitost prostě vyhovuje. A také ví, že musí zabránit aukci, kdy nemá nemá pod kontrolou, za kolik nemovitost bude moci koupit a ani zda ji bude mít možnost koupit. Někdy stačí přidat pár procent na kupní ceně a máte vyhráno.

Domluva se zájemcem s hotovostí

Hotovost je král. Když ji máte, realitní makléř i prodávající se těší, že prodej půjde rychle. Také zde není riziko, že by vám třeba nebyl schválen a z celé akce tak sešlo. Pokud tedy vládnete hotovostí, máte určitou výhodu. Není se však ale spoléhat, že vám bude automaticky dána přednost. Schvalování hypotéky není dnes až tak složitý proces a také velká část realitních kanceláří poskytuje také zprostředkování hypoték a zájemce s hypotékou je pro ně další provize, tedy se může stát, že hotovost vám může paradoxně uškodit.

Aukce

Pro prodávajícího i realitního makléře je aukce nejlepším modelem výběru, protože získají nejvyšší možnou cenu a také dostane výběr zájemce svoje pravidla, pro zájemce o koupi je to naopak nejhorší možností, protože se cena zpravidla vyšplhá velmi vysoko a také zájemce ztrácí svůj vliv na celý proces výběru a musí se přizpůsobit aukčním pravidlům.  Tedy jakákoliv jiná možnost, která byla specifikována výše je pro kupujícího výhodnější. Naopak, pro prodávajícího je nejlepší možností, kdy dosáhne maxima.

Tedy pokud chcete dnes koupit, své šance zvýšíte, pokud jste rychlí sympaťáci, kteří pohotově něco přihodí, pokud je to nutné. Jak být sympatický Vás nenaučím, jak ale mít rychle informaci o nové nabídce na trhu se dozvíte v tomto článku. Přeji hodně stěstí.

Foto: ©Pressmaster via Canva.com