Inflace 2022: Projeví se zdražování i na cenách bytů v Praze?

Žít Prahu inflace RK Kotula

Současný růst cen je bezprecedentní. Ať už nemovitost pronajímáte, prodáváte nebo máte o koupi zájem, inflace bude mít na vaše plány obrovský dopad. Nikdy v novodobé historii nebyla inflace tak vysoká. Poslední známý údaj ukazuje roční nárůst o více než 13 %, zatímco v minulosti se běžně pohybovala kolem 3 %. Přesto se zdá, že zdaleka nejsme u konce a že nás čeká další silný růst.

Přestože se centrální banka snaží zkrotit inflaci zvyšováním úrokových sazeb, nezdá se, že by to mělo nějaký vliv na ceny každodenních položek, jako jsou potraviny nebo energie, ale na ceny nemovitostí to již vliv má. Pojďme se na to společně podívat.

Žít Prahu inflace zdražování

Zdražování pociťujeme každý den (nejen) při nákupu potravin. Bude se ale týkat i pražských realit? | Foto: RK Kotula

Inflace a hypotéka

Lidé si kvůli rostoucím sazbám hypoték již nemohou dovolit koupit vlastní bydlení. Sazby během jednoho roku vyskočily ze 2 % na 5 % a měsíční splátky jsou tak až o polovinu dražší. Centrální banka navíc zpřísnila podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů, a tak hypotéky nemůže získat tolik lidí jako dříve.

Nejde však jen o méně dostupné hypotéky, které lidem ztěžují nákup nemovitostí. Jsou to také vyšší životní náklady a to, jak vyjít s penězi, které jsou letos většinou jen mírně vyšší, ale zdaleka ne o tolik, aby pokryly zvýšené náklady. Bohužel se dá říct, že většina lidí letos kvůli vysoké inflaci trochu zchudla a na velké výdaje, jako je nemovitost, příliš nemyslí. Aby toho nebylo málo, válka na Ukrajině s sebou přinesla nejistotu ohledně budoucnosti. Hypotéka a koupě nemovitosti je závazek na desítky let, ale lidé nemají tušení, jak se konflikt bude vyvíjet, a to je další důvod, proč se do nákupu nehrnou.

Co se tedy stane s cenami bytů?

V důsledku všech výše uvedených skutečností je zájemců o koupi bytu v Praze znatelně méně než v minulosti. Zatímco v loňském roce bylo možné poptávku označit za neustálý proud kupujících, který často vedl k růstu cen, dnes poptávku tvoří jen několik ojedinělých zájemců. A ti budou pravděpodobně stále vybíravější, protože počet nabídek stále roste.

Zatímco například v únoru bylo v Praze na webu sreality v nabídce asi 3 200 bytů, dnes je jich již kolem 4 300 a každý týden nabídka roste. A je tak paradoxně možné, že by ceny bytů v Praze mohly o něco klesnout a být tak jednou z mála věcí, které budou letos levnější. Jak to tedy bude?

Žít Prahu inflace centrum

O vývoji cen jednotlivých bytů bude v mnoha případech rozhodovat i to, zda sse nacházejí v atraktivní lokalitě centra, či například na periferii. | Foto: RK Kotula

Rozhodovat bude i lokalita

Rozhodující bude jednoznačně lokalita. Sídliště a okrajové části Prahy jsou místem, kde poptávka dramaticky klesla. Zájemci o tento typ bydlení kupovali především na hypotéku a jejich platy patří spíše k těm běžným. Těch se současná situace dotýká nejvíce a poptávka z jejich strany proto dramaticky poklesla. Prodávající by si proto měli s prodejem pospíšit, zatímco zájemci o koupi mohou nyní v klidu vyčkat.

Pak jsou tu lokality, kde byla velká část nákupů uskutečněna bez hypotéky. Tito kupující měli zpravidla vysoké příjmy. I jich se současná situace dotkne, ale ne tak silně, protože na rozdíl od lidí s běžnými příjmy mají rezervy. Zároveň je nabídka nemovitostí v těchto lokalitách dlouhodobě nízká, takže i když se něco objeví, je to spíše výjimečné. Typicky se jedná o prestižní čtvrti v centru a širším centru Prahy. Není zde tolik kupujících jako loni, ale prodeje jsou stále dobré a zatím to nevypadá, že by ceny klesaly. Ale ani to nevypadá, že by letos mělo dojít k nárůstu cen. Zatím se toho v těchto lokalitách pro prodávající ani pro potenciální kupující tolik nemění.

Jak se situace projeví na nájemném?

Pronájmy jsou však zcela jiný příběh. Zájemců o pronájem je kvůli drahým hypotékám podstatně více než v minulosti a připočtěme k tomu skutečnost, že část nájemního bydlení byla využita k ubytování uprchlíků z Ukrajiny. V důsledku toho je dnes skutečnou výzvou najít v Praze nájem a ceny nájmů kvůli tomu rostou.

Žít Prahu inflace pronájem

Jak klesá dostupnost vlastního bydlení v Praze, stoupá zájem o byty v nájmu. To samozřejmě nahrává zvyšování cen nájemného… | Foto: RK Kotula

Otázkou však je, o kolik se budou moci nájmy zvyšovat, když dramaticky rostou i náklady spojené s bydlením, jako jsou energie a vytápění. To se však dozvíme až v horizontu několika měsíců. Co je však jasné již nyní, je to, že pokud jste nájemníkem, připravte se na to, že si letos připlatíte. Naopak pokud svůj byt pronajímáte, nájemníka za slušné peníze najdete velmi rychle.

Více se o současné situaci dozvíte na našem videu, v seriálu Žít Prahu. Dejte nám vědět do komentářů pod videem, jak vnímáte dopady inflace vy!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video