Při každé spolupráci s realitní kanceláří se setkáte s termínem exkluzivní smlouva a proto byste měli vědět, co to pro vás bude v praxi znamenat a na co si dát pozor. Vysvětíme si podmínky takové smlouvy a jak je správně nastavit. Pojďme na to.
Na základě takové smlouvy musí prodávající spolupracovat jen s realitní kanceláří, se kterou exkluzivní smlouvu uzavřel, a to po celou dobu, na jakou je taková smlouva uzavřena.
Pro prodávajícího je to sázka na jednu kartu. Pokud se realitní kancelář ukáže jako neschopná, nemůžete spolupráci jednoduše ukončit a musíte vydržet až do konce smlouvy. To může být obzvláště nepříjemné, pokud na prodej spěcháte.
Součástí exkluzivní smlouvy s realitní kanceláří jsou různé omezení, sankce a penále, které mají prodávajícího donutit ke spolupráci, kdyby chtěl z jakéhokoliv důvodu spolupráci ukončit.
Na základě exkluzivní smlouvy má realitní kancelář nárok na odměnu, i když se kupující najde z řad známých či přátel, a přestože realitní kancelář nevyvíjela činnost k tomu, aby kupujícího našla sama.
Kvalitní realitní kancelář má dostatek klientů a zkušeností na to, aby vážila zda a jaké zakázce věnovat svůj čas a zdroje. Ty neexkluzivní zakázky jednoznačně zajímavé nejsou. Jednak není stav zakázky plně pod kontrolou, tedy realitní kancelář nemůže věrohodně předávat informace zájemcům o koupi, stejně tak zde není jistota, že za svůj čas nakonec bude realitní kancelář odměněna.
Abyste dostali více peněz z prodeje nemovitosti, je potřeba, aby realitní kancelář investovala do marketingu. A pokud to dělá poctivě, marketingové náklady jsou na běžný prodej minimálně v řádu 10-30 tis. Kč. Takovou částku určitě nebude ochotna investovat v případě neexkluzivní spolupráce.
Jak už z textu výše je zřejmé, exkluzivita má výhody a nevýhody. Zásadní tedy bude, zda si najdete kvalitní realitní kancelář a využijete výhody takové smlouvy, nebo vyberete špatně a smlouva vás bude jen brzdit. Rád bych zde napsal jednoduchou formuli, na základě které poznáte, která realitní kancelář je kvalitní, bohužel ji neznám.
Na začátku spolupráce si nastavte kratší dobu trvání smlouvy, například na 2-3 měsíce, za takovou dobu by mělo být jasné, jak se daná realitní kancelář projeví, a v případě dobré spolupráce můžete smlouvu vždy prodloužit. Dále doplňuji, že podle Zákona o realitním zprostředkování může realitní kancelář uzavřít exkluzivní smlouvu s klientem na dobu určitou, a to maximálně na 6 měsíců.
Dle našeho názoru je spolupráce mezi realitní kanceláří a prodávajícím věcí vzájemné důvěry. Pokud vzájemná důvěra nefunguje, nezáleží pak jaký typ smlouvy je mezi stranami uzavřen. Když prodávající bude chtít spolupráci ukončit, počká si na konec smlouvy nebo se bude snažit jakkoliv takovou smlouvu předčasně ukončit. Když naopak prodávající je s realitní kanceláří spokojen, nemusí být ani smlouva uzavřená, protože zde bude přirozená chuť spolupracovat a realitní kancelář za svoji činnost odměnit. Tedy Realitní kancelář KOTULA smlouvy postavila na vzájemné důvěře, zásadně je zjednodušila tak, aby se rozsahem dostala na maximálně na jednu stránku, a zároveň odstranila veškeré omezení a sankce vůči klientům.
Přejeme vám šťastnou ruku při výběru realitní kanceláře, případě se můžete obrátit na Realitní kanceláří KOTULA, rádi vás provedeme prodejem nemovitosti.
Foto: ©SolisImages, Getty Images Pro via Canva.com