Druhá vlna v plném proudu: Jaká je situace na realitním trhu?

Situace na realitním trhu

Omezující opatření se dotýkají každodenního života a mají vliv i na realitní trh. V tomto článku si řekneme jaký. Budeme řešit situace z pohledu kupujícího, prodávajícího a pronajímatele. Jsem specialista na pražský trh, tedy informace jsou relevantní zejména pro Prahu. Pojďme na to.

Chceme prodat nemovitost 

Na prohlídky bytů teď chodí zlomek zájemců na který jsme byli zvyklí v uplynulých letech. Proč tomu tak je se můžeme jen dohadovat. Přesto se byty stále vcelku dobře prodávají. Jediný rozdíl oproti minulosti tedy je, že se kupec hledá o něco déle. Samozřejmě to platí, jen pokud cenu nastavíme realisticky. Při vyšší ceně je zájem nulový. Naopak při nižší ceně je i dnes zájem velký a můžeme prodat rychle. Složitější je v dnešní době prodat byt s nějakým mínusem, může to být suterénní nebo přízemní byt, rušné místo, špatné dispozice a podobně, tam se zpravidla nakonec musí jít s cenou dolů. Naopak slušně se prodávají po všech stránkách kvalitní byty. Je na zvážení, zda v dnešní době má smysl prodávat, toto téma jsme probírali v jednom z předchozích článků.

Jinak je tomu u rodinných domůpozemků, jak v Praze, tak hlavně v blízkém okolí Prahy. Zde je poptávka podstatně vyšší než v uplynulých letech. Důvody jsou poměrně jasné. Jednak je v dnešní době cenný prostor a to nám bydlení v domě poskytuje. A pak je tu rozmach homeofficu, část pracujících i zaměstnavatelů očekává již natrvalo jen občasné navštěvovaní kanceláře, a tedy již překážka v podobě dojíždění padá a bydlení v přírodě začíná dávat mnohem větší smysl, obzvláště v době zavřených restaurací, divadel a volnočasových aktivit. Tedy prodej pozemkurodinného domu může být v dnešní době velmi rychlý.

Chceme koupit nemovitost

Když hledáte dnes ke koupi byt v Praze (nezapomeňte si nastudovat návod jak hledat nemovitost ke koupi), nebudete mít o moc větší nabídku než jste měli v uplynulých letech, ta je neustále malá. Je možné, že se v nadcházejících měsících rozšíří, nečekal bych však přelomovou změnu, nabídka bytů v Praze zůstane omezená a hledání nebude jednoduché. Dnes máte výhodu v tom, že příliš mnoho zájemců nechodí na prohlídky, tedy pokud narazíte na vhodný byt, který majitel potřebuje v dohledné době prodat, máte větší šanci na úspěch při vyjednávání o ceně (napsal jsem pro vás návod jak vyjednávat o ceně ). Taková situace tu dlouho nebyla a pro kupujícího nastávají lepší časy.

Když si chcete koupit pozemek nebo rodinný dům, musíme se připravit na velkou konkurenci dalších zájemců. Mít svou zahradu a prostorný dům je vzhledem k dnešní situaci snem mnohých rodin a obzvlášť mimopražské lokality mohou očekávat poptávku movitějších Pražáků, je tedy dost pravděpodobné, že ceny půjdou ještě nahoru a tedy bychom s koupí neměli otálet. 

Potřebuji pronajmout byt

Současnou situací budete nejvíce postižení. Velmi podrobně jsem téma probíral v tomto článku. V Praze je méně lidí, část obyvatel k tomu ještě čelí výpadku příjmů. Poptávka po nájemním bydlení je mizerná a nabídka nájmů v inzerci atakuje hranici 10.000, na jaře byl počet volných inzerovaných bytů kolem 4000. Následkem je pokles nájemného, které jsme dnes od nájemce schopni získat. Situace se pravděpodobně během několika následujících měsíců nezlepší a tedy má smysl jít s cenou nájmu hned na současnou tržní úroveň a čekat na lepší časy, kdy se opět nájemní trh vrátí do běžných kolejí. S každým měsícem prázdného bytu nám utíká poměrně dost peněz a je výhodnější pronajmout nyní hned za méně než možná za 3 měsíce za o něco vyšší částku.

Přeji Vám krásný den a úspěchy, ať pronajímáte, prodáváte nebo chcete nemovitost koupit 🙂

Foto: ©Getty Images via Canva.com